Newsletter

NFOŚiGW: "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018"’ – akcja NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich (komunikat)

04.09.2018, 17:53aktualizacja: 04.09.2018, 17:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NFOŚiGW informuje:

Około 100 tys. sadzonek drzew rodzimych gatunków zostanie rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całej Polsce. Wystarczy przynieść 10 plastikowych butelki PET lub baterii albo puszek aluminiowych i w zamian odebrać sadzonkę drzewa ze specjalnym certyfikatem.

Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1981-2018” – to wielkie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne, które w niedzielę 9 września br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje wraz z funduszami wojewódzkimi w Warszawie oraz kilkunastu miastach w całej Polsce. Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz włączone do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem „Niepodległa”. Uroczysta inauguracja nastąpi w Warszawie z udziałem gościa specjalnego – Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka oraz gospodarza przedsięwzięcia Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy.

Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu. Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.

Podczas niedzielnej akcji mieszkańcy Warszawy i okolic oraz poszczególnych województw będą mogli otrzymać sadzonki rodzimych gatunków drzew – w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady, m.in. butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę, świetlówki oraz „elektrośmieci”, które nierzadko zalegają w mieszkaniach, domach i strychach.

Wielka akcja „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1918-2018” – pod patriotycznym hasłem posadź #DrzewoDlaPolski – odbędzie się w niedzielę 9 września 2018 r., od godz. 10.00 do 16.00 – w 10 lokalizacjach w Warszawie: Park Agrykola i Łazienki Królewskie, Park Skaryszewski, Plac Defilad, Multimedialny Park Fontann, Ogród Saski, Skwer Płyta Desantu, Park Górczewska. W trzech z wymienionych lokalizacji dodatkowo przewidziano możliwość zabawy ekologiczno-historycznej i odebranie sadzonki za wzięcie udziału w quizie na temat wydarzeń z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i wiedzy o ochronie środowiska.

Mieszkańcy Warszawy i osoby goszczące w stolicy we wskazanych punktach będą mogli wymienić butelki PET, puszki aluminiowe i baterie domowe (paluszki, guzikowe) na sadzonki m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Każda jubileuszowa sadzonka będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia. Takie same działania – w myśl zasady „sadzonka za surowce wtórne” – zostaną przeprowadzone w kilkunastu innych miastach w całej Polsce. Potem wystarczy już tylko wybrać stosowne miejsce i zasadzić drzewo dla upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski. To wyjątkowa okazja, aby oczyścić z odpadów i jednocześnie pięknie zazielenić swoje najbliższe otoczenie.

W ramach akcji przewidziano działania w mediach społecznościowych na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie pod wspomnianym wyżej hasłem #DrzewoDlaPolski.

Więcej informacji o akcji w regionach na stronach internetowych WFOŚiGW:

Dolnośląskie www.wfosigw.wroclaw.pl

Kujawsko-Pomorskie www.wfosigw.torun.pl

Lubelskie www.wfos.lublin.pl

Lubuskie www.wfosigw.zgora.pl

Łódzkie www.wfosigw.lodz.pl

Małopolskie www.wfos.krakow.pl

Mazowieckie www.wfosigw.pl

Opolskie www.wfosigw.opole.pl

Podkarpackie www.wfosigw.rzeszow.pl

Podlaskie www.wfosigw.bialystok.pl

Pomorskie www.wfos.gdansk.pl

Śląskie www.wfosigw.katowice.pl

Świętokrzyskie www.wfos.com.pl

Warmińsko-Mazurskie www.wfosigw.olsztyn.pl

Wielkopolskie www.wfosgw.poznan.pl

Zachodnio-Pomorskie www.wfos.szczecin.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ tnt/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.09.2018, 17:53
Źródło informacji NFOŚiGW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii