Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Strategie firm odpowiedzialnych klimatycznie i środowiskowo oraz dekarbonizacyjne inwestycje obniżające ślad węglowy i podnoszące konkurencyjność to główne tematy, nad jakimi pochylili się uczestnicy debaty „Zielone inwestycje”. która odbyła się w ramach XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
„Wielcy światowi gracze na rynku, na którym i my działamy, obniżyli swoje ambicje i skorygowali strategie, jeżeli chodzi o transformację energetyczną. My jesteśmy dosyć ostrożni, funkcjonujemy w innej sytuacji. Działamy przede wszystkim na rynku europejskim. Niepewność branży jest coraz większa, zwiększa się ryzyko inwestycyjne. Otoczenie wpływa na nasze działania” - powiedział Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN.
Paneliści zauważyli, że na rynku energii odnawialnej zachodzą duże zmiany, związane z tym, iż pojawili się „nowi gracze”, a giganci zmniejszają swoje ambicje, ustępując miejsca debiutantom.
„Inwestycje nie znikają. One są, po prostu wchodzą nowi gracze. Druga, duża zmiana, która się dzieje, to modyfikowana polityka klimatyczna Stanów Zjednoczonych. Rozbieżność regionalna to jest coś, z czym branża się zmaga. To jest rozbieżność polityk klimatycznych. Rozbieżność w dostępie do surowców, która wpływa na konkurencyjność” - stwierdził dyr. Jar.
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że obszary inwestycji powinny łączyć efekt proekologiczny z pozytywnymi skutkami ekonomicznymi. Efektywność energetyczna w biznesie, rozwój własnych źródeł energii odnawialnej, technologie zasobooszczędne i zamykające obieg surowców (GOZ) to są obszary, które stratedzy powinni uwzględniać w swoich założeniach długoterminowej polityki gospodarczej.
Jak zauważył Konrad Jar, tempo transformacji dekarbonizacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej jest wolniejsze niż w Zachodniej Europie.
„Dla nas ten rynek ma perspektywę. Jednocześnie widzimy, że musimy inwestować ostrożnie. Przede wszystkim po to, żeby biznes mógł funkcjonować bezproblemowo w tym otoczeniu regulacyjnym. Musimy więc rozwijać również biznes konwencjonalny” - stwierdził.
Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 23-25 kwietnia 2025 r. w Katowicach. 1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.04.2025, 14:23 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Transformacja energetyczna. Nowe otwarcie? - nadchodzi III Kongres Energetyki Rozproszonej
We wrześniu 2025 roku Kraków znów stanie się miejscem spotkania ludzi, dla których energia to coś więcej niż technologia. Od 17 do 19 września, w murach Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE, odbędzie się III Kongres Energetyki Rozproszonej - wydarzenie, które z roku na rok coraz wyraźniej pokazuje, że przyszłość energetyki nie rodzi się w jednym centrum, lecz kiełkuje w sieciach współpracy, innowacji i lokalnych inicjatyw.- 11.07.2025, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: AGH
-
Image
Zmiana godzin operacji na trasie Warszawa - Bydgoszcz. Idealne rozwiązanie dla biznesu
Polskie Linie Lotnicze LOT, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zmieniają godziny operacji na trasie Warszawa–Bydgoszcz. Od sezonu zimowego 2025/2026 bezpośrednie rejsy będą realizowane w rozkładzie nocnym, przy zachowaniu dotychczasowej liczby połączeń - 6 rejsów tygodniowo.- 10.07.2025, 15:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
WeNet i Firmao łączą siły - Grupa WeNet z większościowym pakietem udziałów w Firmao
18 czerwca 2025 roku Grupa WeNet powiększyła swoje portfolio o nową spółkę - Firmao Polska, dostawcę nowoczesnych rozwiązań do zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami. To kolejny krok w realizacji ogłoszonej w tym miesiącu nowej strategii rozwoju Grupy, ukierunkowanej na tworzenie kompleksowego ekosystemu wspierającego firmy z sektora MŚP. Dzięki tej transakcji WeNet - lider w zakresie internetowego marketingu dla małych i średnich firm w Polsce oraz pionier w zastosowaniu technologii AI - poszerza swoją ofertę o innowacyjne systemy operacyjne do zarządzania małą firmą oraz rozwiązania wspomagające codzienne zarządzanie biznesem.- 10.07.2025, 14:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ