Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Realizowany przez ORLEN i konsorcjum 14 partnerów z czterech krajów (Polski, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii) projekt HySPARK (ang. (Hydrogen Solutions for euroPean Airports & Regional Kinetics), to pierwsza inwestycja wodorowa w naszym kraju, dla której pozyskano finasowanie z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership w ramach naboru skierowanego dla dolin wodorowych. Środki w wysokości blisko 9 mln euro pomogą w produkcji pojazdów wodorowych oraz ich testowaniu na potrzeby lotniska Chopina, warszawskiej komunikacji miejskiej oraz transportu ciężkiego w ramach działalności ORLEN.
„Przy obsłudze infrastruktury lotniczej, w którą zaangażowana jest bardzo duża flota pojazdów, dostrzegamy istotny potencjał do wykorzystania wodoru jako stabilnego i bezpiecznego źródła czystej energii. Ten projekt to pierwszy krok w dekarbonizacji sektora, który z oczywistych względów również poszukuje możliwości obniżenia śladu węglowego prowadzonej działalności” - przekonywał Wojciech Lach, kierownik zespołu koordynacji projektów wodorowych w Grupie ORLEN podczas panelu eksperckiego odbywającego się w ramach kongresu NetZero Energy w Poznaniu.
Obecność ORLEN na tym prestiżowym wydarzeniu, i to w roli partnera głównego, nie jest przypadkowa: poza innowacyjną inwestycją wodorową na stołecznym lotnisku, Grupa ma na koncie szereg zrealizowanych już inwestycji. To właśnie w stolicy Wielkopolski od miesięcy działa ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru - również dla ciężarówek i samochodów osobowych. Pod koniec 2024 r. ORLEN uruchomił również drugą stację wodorową w Polsce - w Katowicach, a kolejne obiekty - m.in. w Wałbrzychu czy Włocławku są niemal gotowe do uruchomienia. Jednak to właśnie projekt HySPARK może pochwalić się unijnym wsparciem z wartego około 200 mln euro partnerstwa na rzecz czystego wodoru.
„Instytucje i programy unijne nie rozdają prezentów, ale bardzo skrupulatnie analizują każdy projekt, ostrożnie przydzielając fundusze na te najbardziej przyszłościowe oraz solidne. Sukces koordynowanego wspólnie przez ORLEN oraz Instytut Energetyki projektu HySPARK wynika z przygotowania bardzo solidnego planu biznesowego oraz pozyskania międzynarodowych, wiarygodnych partnerów, z których wiedzy i doświadczenia będziemy korzystać jako Polska, nie tylko przy realizacji inwestycji w Warszawie” - podkreślał Wojciech Lach.
Wyprodukowane w ramach HySPARK innowacyjne pojazdy wodorowe zasilane będą paliwem dostarczanym z HUB-u ORLEN we Włocławku. Stacja przy lotnisku Chopina zostanie zbudowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z europejskiego programu CEF Transport AFIF Clean Cities faza II. Autobusy napędzane wodorem dostarczy firma ARTHUR BUS, ciągniki wodorowe firma Ennovation Technology, z kolei pojazdy obsługi naziemnej stołecznego lotniska Chopina, włoska firma ATENA. Użytkownikami pojazdów będą Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, ORLEN oraz LS Airport Services.
Działania konsorcjum, w tym szerokie zaangażowanie podmiotów zrzeszonych w Mazowieckiej Dolinie Wodorowej, pozwalają na wielowymiarowe testowanie możliwości dekarbonizacji różnych zastosowań wodoru w sektorze transportu (komunikacja miejska, transport ciężarowy, logistyka lotniskowa), a rezultaty projektu będą modelowym rozwiązaniem przewidzianym do replikacji w innych aglomeracjach miejskich.
„Jako Polska nie mamy się czego wstydzić: mimo że, z oczywistych względów, musimy wciąż nadganiać inne kraje UE, jeśli chodzi o udział OZE w miksie energetycznym, to możemy się już pochwalić pierwszymi zrealizowanymi projektami wodorowymi, a uruchamiamy właśnie kolejne” - podkreślił przedstawiciel Grupy ORLEN.
Obok Wojciecha Lacha w panelu wzięli udział przedstawiciele dolin wodorowych i organizacji promujących szerokie wykorzystanie tego pierwiastka z szeregu europejskich krajów oraz regionów. Wskazywali oni, że sukces tzw. rewolucji wodorowej w znacznym stopniu zależy nie tylko od przychylności, ale pomocy i zaangażowania administracji (rządowej oraz lokalnej). Rolą takich podmiotów jak ORLEN jest zaś zarówno realizacja konkretnych inwestycji, jak i budowanie świadomości co do korzyści związanych z wykorzystaniem wodoru - niezależnie od jego „koloru”.
Wojciech Lach dodał, że na inwestycje wodorowe należy spoglądać w szerszym kontekście: zarówno jako element dekarbonizacji transportu i całej gospodarki, jak i część składową skomplikowanego łańcucha dostaw.
„Aby umożliwić szersze wykorzystanie wodoru w przyszłości jako narzędzia do dekarbonizacji gospodarki niezbędne są dalsze, intensywne wysiłki w zakresie dekarbonizacji energetyki i obniżenia cen energii, które stanowią nawet 80 proc. kosztów produkcji wodoru. Obserwując rozwój rynku wodoru w całej UE, uważamy, że obecnie kluczowe jest zapewnienie neutralności technologicznej produkcji wodoru, dopuszczając możliwość stosowania również innych technologii, niż tylko elektroliza wody. Wdrożenie tego postulatu mogłoby znacząco zmienić tempo oraz skalę jego zastosowania” - podsumował Wojciech Lach.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.04.2025, 10:33 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Eksperci: inwestowanie w zdrowie pracowników przynosi pracodawcom korzyści ekonomiczne PAP
Współczesny rynek pracy stawia przed pracodawcami nowe wyzwania: stres, wypalenie zawodowe i choroby cywilizacyjne wpływają na efektywność i zaangażowanie pracowników. O tym, jak firmy mogą wspierać zdrowie fizyczne i psychiczne swoich zespołów, dyskutowali uczestnicy konferencji #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie ESG.- 11.04.2025, 15:50
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zielony ład trafił do krwioobiegu przedsiębiorców PAP
Wiedza i świadomość na temat niezbędnej transformacji gospodarki trafiła już do kadry menadżerskiej większości firm - to jeden z wniosków panelu dyskusyjnego „Co dalej z zielonym ładem? W jakim kierunku zmierza Europa?”, który odbył się podczas kongresu #ESG & #Sustainability FORUM „Go to the future”, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG.- 11.04.2025, 14:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Wyniki kontroli IJHARS dotyczące jakości jaj PAP
Kontrole Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) wykazały, że 27 proc. sprzedawanych w sklepach jaj jest oznakowane niezgodnie z przepisami. W związku z tym Inspekcja opracowała adresowany do konsumentów przewodnik „Jaja - co warto wiedzieć przed ich zakupem?”. Można się z niego dowiedzieć m.in. jak odróżnić jaja z chowu ekologicznego od tych z wolnego wybiegu i jak sprawdzić, czy pochodzą one z Polski.- 11.04.2025, 13:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ