Newsletter

Patriotyzm gospodarczy w aukcjach OZE dla fotowoltaiki szansą dla Polski na rozwój nowego sektora gospodarki

25.04.2016, 13:43aktualizacja: 25.04.2016, 13:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce miał funkcjonować system wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) w oparciu o kontrakty różnicowe ustalane w oparciu o mechanizm aukcyjny. Pomimo oczekiwań branży i zapewnień rządzących wejście w życie przepisów rozdziału 4 ustawy o OZE odroczono do 1 lipca 2016 r.

Równocześnie najwięksi gracze na rynku OZE w Europie - Niemcy, Francja i Wielka Brytania wdrożyły systemy aukcyjne i przeprowadziły od początku 2015 roku w sumie 6 aukcji. System aukcyjny pomimo wielu wad, ma jedną zasadniczą zaletę - prowadzi do znaczącego spadku kosztów wsparcia poprzez stymulację konkurencji. Ponadto system aukcyjny pozwala na kontrolę przyrostu zainstalowanej mocy, a także dzięki wprowadzaniu koszyków mocy daje szansę skutecznego udziału w aukcji małym i średnie przedsiębiorstwom.

Zalety systemu aukcyjnego doskonale ilustrują przykłady naszych partnerów w Unii Europejskiej. W Niemczech jak i we Francji na przestrzeni ostatniego roku cena za energię elektryczną oferowana w aukcjach dla naziemnych instalacji fotowoltaicznych zmalała o ponad 20%. Jak wskazuje Jakub Charaszkiewicz, członek Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Energii Słoneczniej (PSES). "Naturalnie jednym z czynników powodującym tak duże spadki wartości ofert w aukcjach jest również dynamiczny spadek cen technologii PV, niemniej jednak konkurencja i zdolność szybkiego dostosowania się do warunków rynkowych jest kolejnym walorem systemu aukcyjnego".

Przykład aukcji OZE we Francji dla instalacji fotowoltaicznych jest interesujący również z innego powodu. Została ona zdominowana przez rodzime podmioty z branży PV, którym przyznano ponad 90% z całkowitej mocy 800 MW będącej przedmiotem aukcji. Dodatkowo zapewniono, że ponad 80% urządzeń zastosowanych w realizowanych projektach będzie produkowanych we Francji. Wynika to z faktu, że oprócz oferowanej ceny za energię elektryczną, francuskie władze w projektach premiują niską emisję dwutlenku węgla, jak również ich wkład w badania i rozwój, innowacje oraz zatrudnienie we Francji. Francja po raz kolejny w wyrafinowany sposób omija ograniczenia w promowaniu "lokalnej produkcji" w postępowaniach przetargowych w ramach EU (poprzez dodatkowe kryteria oceny, certyfikację jak i biurokratyzacje procesu). Patriotyzm gospodarczy o którym tak dużo mówimy w Polsce, we Francji wdrażany jest od wielu lat.

W 2015 Francja uchwala "Energy Transition Act" - cel 40% produkcji energii z OZE do 2030 głównie bazującej na rozporoszonej fotowoltaice, odejście od energetyki jądrowej. Plan stworzenia branży fotowoltaicznej we Francji (podobnie jak historycznie branży energetyki atomowej) ze 100 000 miejscami pracy w ciągu 3 lat. Wdrożenie systemu aukcyjnego - 4,3 GW w energetyce słonecznej w ciągu 3 lat. Francuskie firmy wygrywają 90% aukcji, (przykłady firm: Engie (dawniej GDF), Quadron, Urbasolar). Dzięki przemyślanym działaniom ustawodawców Francja buduje globalnych "championów".

KONTAKT:

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej

ul. Domaniewska 39a

02-672 Warszawa

tel. kom. +48 512 879 435

e-mail: info@pses.org.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2016, 13:43
Źródło informacji Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ