Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prezes Majewski wziął udział w panelu dyskusyjnym „Wyzwania dla bezpieczeństwa energetycznego”. Przedstawił podczas niego główne założenia strategii PGNiG w związku z wygaśnięciem umowy na dostawy gazu z Rosji. Kontrakt z Gazpromem kończy się 31 grudnia 2022 roku, a więc już niedługo.
PGNiG stawia przede wszystkim na dywersyfikację źródeł gazu. „Będzie to wydobycie własne, oprócz tego w kraju, utrzymywane na stabilnym poziomie ok. 4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Do tego wydobycie na szelfie norweskim, które w wyniku ostatniej transakcji z INEOS przyniesie łącznie do 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie” - mówił prezes Majewski. Natomiast w roku 2027 firma spodziewa się uruchomienia nowych odwiertów eksploatacyjnych na szelfie norweskim, które dadzą nawet 4 miliardy metrów sześciennych gazu.
„Oczywiście będzie to gaz, który trafi do nas przez Baltic Pipe, czyli sztandarową inwestycję GAZ-SYSTEMU. W Baltic Pipe rezerwujemy znakomitą większość jego przepustowości” - wspomniał przedstawiciel PGNiG.
Do tego surowiec popłynie również gazociągiem Polska-Litwa, poprzez interkonektor ze Słowacją. To nowe inwestycje w toku, które mają być gotowe w 2023 roku.
„Dostawy zapewnimy również poprzez gazoport w Świnoujściu, będzie to paliwo z Kataru i USA. W wyniku zwiększonych kontraktów amerykańskich, m.in. z Venture Global, będziemy dysponować łącznym wolumenem ok. 9 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. Oczywiście jest to wolumen, którym możemy również handlować globalnie, ponieważ wyczarterujemy statki gazowce do przewozu LNG. Cztery takie jednostki będą w naszej flocie” - wyliczał prezes Majewski.
Zaznaczył jednocześnie, że łączny roczny wolumen LNG, którym PGNiG będzie dysponować po 2023 roku wynosi ok. 12 miliardów sześciennych po regazyfikacji.
Pytany o bieżące zapasy gazu, prezes Majewski powiedział, że polskie magazyny tego paliwa są wypełnione w 90 proc. Nasze zasoby, w przeciwieństwie do zachodnioeuropejskich, są bardzo duże.
„Europa nie zapewniła sobie dostatecznego zapełnienia magazynów. Gazprom przykręca kurek, ogranicza podaż. To gra obliczona na wzrost cen, ale także na wymuszenie pewnych decyzji związanych z certyfikacją Nord Stream 2, co dostrzegają już nawet decydenci w krajach Europy Zachodniej” - mówił przedstawiciel PGNiG.
W tym momencie podkreślił również, że choć PGNiG jest spółką prawa handlowego poruszającą się na rynku na zasadach biznesowych, priorytetowo traktuje bezpieczeństwo dostaw na polski rynek.
„Jesteśmy zabezpieczeni handlowo i magazynowo. Terminy dostaw LNG, które przypływają do terminala w Świnoujściu pozwalają nam patrzeć spokojnie na sezon zimowy” - podsumował prezes Majewski.
XXX jubileuszowe Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 7-9 września w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.09.2021, 11:33 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025. Podsumowanie i wnioski z raportu
Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował XIII edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2025”. Wartość inwestycji w moce PV przekroczyła 12 mld zł. Pod względem przyrostu mocy PV w 2024 roku Polska zajęła 5. miejsce w UE i umocniła się na 6. miejscu pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej, daleko wyprzedzając kolejne kraje z TOP 10.- 04.07.2025, 15:20
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej
-
Image
Hot dog - król szybkiej przekąski. Jak Circle K zapoczątkował hot dogową rewolucję na polskich stacjach paliw?
Hot dog to dla wielu kierowców nie tylko szybka przekąska, ale symbol podróży i wygodnego przystanku w trasie. Dla młodych kierowców klasyczna bułka z parówką w trasie to norma i może nie mieścić im się w głowach, że jeszcze na początku lat 90. wakacyjna podróż zaczynała się od przygotowania kanapek we własnym domu. Jak w takim razie hot dog trafił na polskie stacje paliw?- 04.07.2025, 14:58
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Circle K Polska
-
Image
Wakacyjna mobilność w firmie? Z leasingiem rozwiniesz biznes w podróży
Lato to czas wyjazdów, urlopów i większej mobilności. Dla wielu przedsiębiorców to także moment, gdy firma może „ruszyć” do przodu - niezależnie od lokalizacji. Praca zdalna i hybrydowa stały się nowym standardem, który na dobre zagościł na rynku. Wakacyjna swoboda może oznaczać większą produktywność, ale tylko wtedy, gdy masz odpowiedni sprzęt. Dobra wiadomość? Niezbędne wyposażenie mobilne sfinansujesz w leasingu bez wydawania gotówki.
- 04.07.2025, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: LeaseLink
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ