Newsletter

Piechociński: skuteczne prawo gospodarcze musi kształtować pozytywne postawy (komunikat)

19.02.2015, 10:25aktualizacja: 19.02.2015, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

Wzmocnienie praw przedsiębiorców oraz usystematyzowane zasad prawnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej to ważny element rozwoju polskiej przedsiębiorczości. - Proponowana w założeniach ustawy Prawo działalności gospodarczej możliwość przyjęcia obowiązków dotyczących wystąpień o decyzję organów administracji publicznej przez przedsiębiorcę to przykład działania kompleksowo wpływającego na praktykę funkcjonowania prawa gospodarczego w Polsce - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wprowadzane w ostatnich latach m .in. w ramach opracowanych przez MG tzw. ustaw deregulacyjnych, zmiany upraszczające prawo dla przedsiębiorcy, doprowadziły do zniesienia wielu istotnych barier w wykonywaniu działalności gospodarczej. Jednak ograniczenia swobody działalności gospodarczej wynikają również z praktyki stosowania prawa.

Propozycje zmian zawarte w projekcie założeń ustawy PDG Ministerstwo Gospodarki przygotowało w oparciu o wnioski z ocen wpływu funkcjonujących dziś regulacji prawnych na warunki prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Zmiana praktyki administracyjnej wymaga jednak odpowiednich ram prawnych. Dotyczy to głównie wprowadzenia jasnych zasad ogólnych prawa gospodarczego, które będą swego rodzaju punktem odniesienia oraz wskazówką interpretacyjną dla stosujących prawo.

Propozycja zakładająca możliwość przejęcia obowiązków przez przedsiębiorcę, któremu "grozi" wydanie decyzji negatywnej, to przykład działania nakierowanego zarówno na zmianę obowiązującego prawa jak i na upowszechnianie dobrych praktyk w relacjach między administracją a przedsiębiorcami.

Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie osobie prowadzącej działalność gospodarczą możliwości uregulowania swojej sytuacji w taki sposób, aby już w pierwszej instancji otrzymał on decyzje pozytywną. Ma to również wpłynąć na zamykanie postępowań administracyjnych na jak najwcześniejszym etapie. Proponowane zmiany mają zarówno wesprzeć przedsiębiorców, jak i administrację poprzez usprawnienie toczących się postępowań.

Projekt założeń PDG jest obecnie na etapie opracowywania wniosków z konsultacji międzyresortowych i publicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.02.2015, 10:25
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ