Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Międzynarodowy projekt utworzenia banku uranu o niskim wzbogaceniu MAEA w Kazachstanie został pomyślnie zrealizowany z inicjatywy pierwszego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.
Bank nisko wzbogaconego uranu MAEA będzie przechowywać 90 ton metrycznych sześciofluorku uranu odpowiednich do produkcji paliwa do standardowego reaktora lekkowodnego w elektrowniach jądrowych. Ta rezerwa LEU nie jest odpadem radioaktywnym, nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, zaś jest zabezpieczeniem w przypadku, gdy państwa członkowskie MAEA znajdą się w sytuacji zakończenia tradycyjnych dostaw paliwa z przyczyn politycznych.
Bezpieczeństwo w trakcie transportu i przechowywania uranu będzie zapewnione dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników o wysokim stopniu wytrzymałości. Pojemniki eliminują wszelkie wycieki materiałów radioaktywnych i całkowicie chronią przed promieniowaniem nisko wzbogaconego uranu. Pojemniki są certyfikowane przez MAEA oraz zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywały nawet katastrofy naturalne i technologiczne na dużą skalę. Posiadają wszystkie niezbędne cechy wytrzymałościowe i są zaprojektowane na 80-100 lat pracy.
Dzięki inwestycjom Kazachstanu i MAEA powstała infrastruktura niezbędna do bezpiecznego magazynowania materiału w przemysłowym mieście Ust-Kamienogorsk na terenie Zakładu Metalurgicznego Ulba, posiadającego wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.
Bank LEU pod kontrolą MAEA stanowi ważny wkład Kazachstanu we wzmacnianie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz nierozprzestrzenianie broni jądrowej.
Podpisanie dokumentów między Kazachstanem a MAEA w sprawie utworzenia Banku LEU odbyło się w sierpniu 2015 r. w stolicy Kazachstanu w trakcie wizyty dyrektora generalnego MAEA Yukiy Amano.
W dniu 29 sierpnia 2017 r. odbyła się ceremonia otwarcia budynku Banku LEU pod kontrolą MAEA w Kazachstanie.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.10.2019, 14:52 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |