Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Już w ramach projektu pilotażowego, który rozpoczął się w połowie stycznia br. w pierwszej dzielnicy miasta, Wiedeń zaoszczędzi do 1 miliona wyrzuconych kubków. Ilustrując to, milion postawionych w rzędzie nieekologicznych kubków jednorazowego użytku mierzy ponad 90 km długości.
Przeciętny czas korzystania z kubka jednorazowego wynosi około 15 minut, po czym staje się on odpadkiem. „Coraz więcej osób spożywa kawę w drodze, produkując przy tym odpady. Jednak samo zapobieganie powstawaniu odpadów jest ważnym tematem w osiągnięciu celów klimatycznych. Dlatego jestem zachwycona projektem pilotażowym, który w ciągu pierwszego roku zredukuje o milion liczbę zużytych kubków jednorazowych. W ten sposób zmniejszamy obciążenie środowiska i chronimy zasoby - i to bez ograniczeń dla konsumentów, którzy mogą wygodnie zwracać kubki", mówi członek zarządu miasta ds. środowiska Ulli Sima.
Projekt trwa od połowy stycznia 2019 r.
Od połowy stycznia 2019 r. trwa projekt pilotażowy w pierwszej dzielnicy Wiednia. Oszczędności wynikać mają z nowych kubków wielokrotnego użytku, których można będzie używać co najmniej 500 razy.
Pomysł jest prosty: w jednym ze sklepów partnerskich w pierwszej dzielnicy miasta kupujemy kawę. Dostajemy ją w tzw. „myCoffeeCup”, czyli kubku wielokrotnego użytku. Po spożyciu kawy możemy łatwo i wygodnie zwrócić kubek jednemu z uczestniczących w projekcie partnerów lub do jednej z maszyn przyjmujących zwroty kubków. Automaty „myCoffeeCup” dostępne są na wybranych stacjach i przystankach komunikacji miejskiej oraz w centralnych miejscach publicznych. W formie bonu lub poprzez aplikację „myCoffeeCup” w formie cyfrowej dostaniemy zwrot 1 EUR. Następnie możemy je wymienić we wszystkich oddziałach uczestniczących w akcji na kolejny kubek pysznej kawy lub inny towar.
Partnerzy projektu to liczne piekarnie i kawiarnie z pierwszej dzielnicy. "System powinien być prosty i praktyczny, zarówno dla konsumentów, jak i dla tych, którzy sprzedają kawę w kubkach zwrotnych" - mówi inicjator systemu wielokrotnego używania kubków, dyrektor „CUP SOLUTIONS” Christian Chytil. Automaty przyjmujące zwroty są dystrybuowane w centralnych punktach dzielnicy oraz wokół pierwszej dzielnicy, dzięki czemu zwrot kubka będzie tak prosty jak to tylko możliwe i to w dowolnej chwili.
Szacuje się, że 84 mln kubków jednorazowego użytku jest wyrzucanych każdego roku po wypiciu szybkiej kawy tzw. „Coffee to go" w austriackiej stolicy. Zastąpienie ich przyjaznymi dla środowiska kubkami wielokrotnego użytku może uratować ponad 1344 świerków rocznie, a jednocześnie zaoszczędzić roczne zapotrzebowanie energetyczne około 2500 gospodarstw domowych.
Dalsze informacje: https://www.mycoffeecup.at/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.02.2019, 11:16 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE