Newsletter

Polityka narkotykowa w Holandii - jak jest naprawdę?

17.07.2014, 17:33aktualizacja: 17.07.2014, 17:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W Polsce od kilku lat pojawiają się nieprawdziwe informacje na temat tego, że polityka narkotykowa w Holandii się nie sprawdza. Populistyczne hasła określają ją wręcz "rajem dla narkomanów" i straszą wzrostem uzależnionych. Ta krytyka rozwiązań holenderskich jedynie wprowadza w błąd i wywołuje niepotrzebne emocje. Jak zatem i po co w latach 80-tych powstały w Holandii coffe shopy? I na czym polega fenomen polityki narkotykowej w Holandii?

Zapraszamy na konferencję prasową, która poświęcona jest polityce narkotykowej w Holandii oraz prapremierze pierwszej w Polsce publikacji na ten temat pt. "Coffee shopy i kompromis". Konferencja odbędzie 24 lipca o 12:00 w Centrum Konferencyjnym Zielna przy ul. Zielnej 37 w Warszawie.

Udział wezmą:

  • Dr Kasia Malinowska-Sempruch - dyrektor Global Drug Policy program OSF;
  • Dr Jean-Paul Grund - dyrektor badań w Centrum Badań nad Uzależnieniami w Utrechcie;
  • Prof. Jerzy Vetulani - psychofarmakolog, członek Polskiej Akademii Nauk.

Według szeregu wskaźników, holenderskie podejście do polityki narkotykowej odniosło większe sukcesy niż bardziej represyjne rozwiązania. Konsumpcja marihuany utrzymuje się na poziomie europejskiej średniej i jest niższa niż na przykład w USA, gdzie polityka narkotykowa jest dużo surowsza. Jak mówi Kasia Malinowska-Sempruch: "Holenderscy politycy widzieli także ryzyko wynikające z tego, że osoby nielegalnie kupujące marihuanę kontaktowały się z dilerami handlującymi również twardszymi substancjami. Po utworzeniu wyznaczonych miejsc sprzedaży marihuany, spadło prawdopodobieństwo, że użytkownicy kupią twardsze narkotyki tam, gdzie kupują konopie i tak, obecnie np. w Szwecji aż 52% użytkowników konopi twierdzi, że tam, gdzie kupuje marihuanę, może również kupić twardsze narkotyki. W Holandii zaś jest to tylko 14%".

Jednocześnie, używanie konopi przestało być postrzegane w Holandii, jako oznaka dewiacji lub przynależności do subkultury na długo przed tym, zanim podobne zmiany zaszły w reszcie Europy. A holenderska młodzież nie jest społecznie stygmatyzowana przez wpisy w rejestrze karnym za posiadanie konopi.

"Ten raport pokazuje też, że aktualna dyskusja na temat polityki ma niewiele wspólnego z sukcesami, porażkami, zdrowiem publicznym czy wymiarem sprawiedliwości. To dyskusja polityczna" - dodaje Kasia Malinowska-Sempruch.

Po konferencji, zapraszamy na lunch.

KONTAKT:

Maja Ruszpel

Global Drug Policy program

tel. kom. +48 606 662 355

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2014, 17:33
Źródło informacji Global Drug Policy program
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii