Newsletter

Ponad 20% nauczycieli pali papierosy

14.12.2016, 10:45aktualizacja: 14.12.2016, 10:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 20% nauczycieli pali papierosy
Ponad 20% nauczycieli pali papierosy
17% nauczycieli regularnie, a około 4% okazjonalnie pali papierosy - wynika z opublikowanych w najnowszym wydaniu Przeglądu Lekarskiego wyników badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aż 8,6% badanych deklarujących palenie tytoniu wypala więcej niż 10 papierosów w godzinach pracy. Tylko 9% pedagogów kiedykolwiek spróbowało e-papierosów, które stanowią wielokrotnie mniej szkodliwą alternatywę i nie emitują w otoczeniu zabójczych substancji smolistych.

Celem pracy była ocena rozpowszechnienia palenia tytoniu oraz używania e-papierosów wśród personelu zatrudnionego w placówkach edukacyjnych. W okresie od listopada 2014 roku do maja 2015 badaniami objęto prawie 2000 osób zatrudnionych w 60 szkołach powiatu piotrkowskiego. Badanie skierowane było do całego personelu szkoły - nauczycieli, pracowników administracji oraz pracowników technicznych. Udział w badaniu był dobrowolny, a kwestionariusz ankiety był anonimowy.

Rozpowszechnienie palenia tytoniu wśród personelu szkół jest niepokojąco wysokie - wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że około 24% osób zatrudnionych w szkołach paliło tytoń w okresie prowadzenia badań, natomiast 9% respondentów stanowili byli palacze. Wśród badanych 6% respondentów twierdziło, że przepisy zakazujące palenia w szkole są codziennie łamane.

Pracownicy placówek edukacyjnych stanowią szczególną grupę zawodową, ponieważ ich postawy wobec palenia tytoniu w istotny sposób kształtują zachowania zdrowotne uczniów.

Autorzy badania zwracają uwagę na konieczność opracowania adekwatnego do potrzeb systemu wsparcia dla palących pracowników, którzy muszą zmierzyć się z nałogiem. Ograniczenie epidemii tytoniowej jest jednym z największych wyzwań i wymaga systemowych rozwiązań, dlatego warto podkreślić rolę alternatywnych produktów dostarczających nikotynę w minimalizowaniu zagrożeń dla zdrowia publicznego wynikających z palenia tytoniu. Według brytyjskiej agencji rządowej ds. zdrowia - Public Health England, e-papierosy są około 95% mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych.

Choroby odtytoniowe generują wysokie koszty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i istotnie przyczyniają się do obniżenia potencjału rozwojowego kraju. Mimo poprawy statystyk, w Polsce nadal pali prawie 10 milionów osób.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 14.12.2016, 10:45
Źródło informacji eSmoking Association
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ