Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Prezentacja skonsolidowanych wyników Grupy ORLEN za drugi kwartał 2024 roku (zysk operacyjny EBITDA LIFO na poziomie 11,3 mld zł, przychody na poziomie 69,5 mld zł) stanowiła okazję do podsumowania bieżących inwestycji koncernu - a takowych nie brakuje. Grupa konsekwentnie realizuje strategię zwiększania mocy w energetyce odnawialnej oraz rozbudowywania infrastruktury opartej o tzw. paliwa przyszłości. I to pomimo niesprzyjających trendów rynkowych, takich jak spadek marż rafineryjnych i petrochemicznych, dyferencjału oraz cen energii elektrycznej i gazu.
W lipcu spółka ORLEN Wind 3 podpisała z firmą EDP Renewables Polska przedwstępną umowę nabycia dwóch farm fotowoltaicznych, zlokalizowanych w woj. lubuskim i wielkopolskim, o łącznej mocy 280 MWp oraz farmy wiatrowej o mocy 26 MW, znajdującej się w woj. łódzkim. Opiewająca na ok. 1,15 mld zł transakcja umożliwi zwiększenie mocy wytwórczych Grupy ORLEN, pochodzących z odnawialnych źródeł, o niemal 1/3. Nowe instalacje mają produkować rocznie ok. 400 GWh energii, czyli tyle, ile zużywa blisko 182 tys. gospodarstw domowych. Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce.
Na rynku OZE aktywnie działa również Energa Green Development (EGD), spółka wchodząca w skład Grupy ORLEN. Prowadzi ona 50 projektów związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii. Moc pozyskiwana z instalacji własnych spółki sięga już prawie 700 MW, a wartość ta, dzięki realizacji projektów akwizycyjnych, ulegnie podwojeniu. Największym przedsięwzięciem EGD jest budowa elektrowni fotowoltaicznej PV Kotla na Dolnym Śląsku, o planowanej mocy zainstalowanej 130 MW. Wyprodukowana tam energia zasili ponad 60 tys. gospodarstw domowych.
Inwestycje Grupy ORLEN pozwolą na dokonanie przełomowych zmian także w naszym systemie ciepłowniczym. Podstawą dekarbonizacji tej, tradycyjnie wysokoemisyjnej infrastruktury, staną się: ciepło generowane z gazu i energii odnawialnej, odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących oraz akumulatory ciepła. Do 2035 roku od węgla całkowicie odejdą aktywa ciepłownicze ORLEN w aglomeracji warszawskiej: elektrociepłownia Żerań, Siekierki i Pruszków oraz ciepłownie Wola i Kawęczyn. Efektem wdrożenia planu będzie spadek emisji CO2 o prawie 3 mln ton, czyli o 55 proc., w porównaniu do roku 2019.
Pierwsze półrocze 2024 roku stało także pod znakiem zaangażowania Grupy w kluczowe inicjatywy, które mają przyczynić się do skokowego wzrostu bezpieczeństwa i niezależności energetycznej naszego kraju. Mowa tu m.in. o Baltic Power: najbardziej zaawansowanym projekcie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jednocześnie największej inwestycji w odnawialne źródła energii w Europie Środkowej. Wraz z zakończeniem budowy, w 2026 roku, Baltic Power pokryje nawet 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie.
Polska ma szansę stać się również środkowoeuropejskim hubem gazowym, a to za sprawą realizowanej przez Gaz-System S.A. rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu oraz planowanego przez tę spółkę na 2028 rok uruchomienia drugiego gazoportu w Zatoce Gdańskiej. Dzięki tym inwestycjom, łączna roczna przepustowość obu instalacji osiągnie ponad 14 mld m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym. Dotychczas ORLEN odebrał za pośrednictwem dostępnej infrastruktury portowej 23,6 mln ton LNG (ponad 31,2 mld m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym) — co odpowiada ponad sześcioletniemu zapotrzebowaniu na gaz wszystkich korzystających z tego paliwa polskich gospodarstw domowych.
ORLEN intensyfikuje swoje działania także w obszarze paliw przyszłości, do których zaliczany jest wodór. W czerwcu koncern uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce, ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe i autobusy miejskie. Jeszcze w tym roku będzie można korzystać ze stacji wodorowej ORLEN w Katowicach. Kolejne obiekty zostaną oddane do eksploatacji w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. Stacje te powstaną w ramach II etapu projektu Clean Cities – Hydrogen Mobility in Poland. W III etapie planowane jest wybudowanie 16 kolejnych stacji, na ten cel ORLEN w kwietniu otrzymał rekordowe unijne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro.
Stabilna sytuacja finansowa oraz dynamika inwestycyjna Grupy zyskały uznanie międzynarodowych ekspertów: ORLEN utrzymał bowiem najwyższe w historii oceny ratingowe: A3 (przyznaną przez Agencję Moody’s Investors Service) oraz BBB+ (wystawioną przez Agencję Fitch Ratings).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.08.2024, 07:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość
Liban już kolejny rok z rzędu pogrążony jest w wielowymiarowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i - obecnie zawieszona - wojna na terytorium kraju powodują, że coraz więcej jego mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Szczególnie zagrożone są osoby młode - to właśnie je wspiera Polska Akcja Humanitarna.- 23.12.2024, 16:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Polska Akcja Humanitarna
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire