Newsletter

PPK nadal planowane od 2019 r., ale PIU chce równych szans z TFI i PTE

12.06.2018, 10:59aktualizacja: 12.06.2018, 10:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wniosek Polskiej Izby Ubezpieczeń o zwolnienie ubezpieczycieli z podatku od środków zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie analizowany w resorcie finansów. PIU liczy na szybkie podjęcie decyzji, gdyż nowy system długoterminowego oszczędzania na emeryturę ma ruszyć w 2019 roku. Ponadto jego powodzenie zależy od tego, jak bardzo będzie powszechny.

PIU argumentowała, że możliwy już dzięki nowemu projektowi ustawy o PPK, udział ubezpieczycieli w tym projekcie jest dla nich w rzeczywistości nieopłacalny. Wynika to z faktu, że koszt zarządzania aktywami z PPK nie może przekraczać 0,5 proc., tymczasem zakłady ubezpieczeniowe muszą płacić podatek na poziomie 0,5226 proc., czyli musiałyby do projektu dopłacać. Jednocześnie z podatku tego mają być zwolnione dopuszczane w projekcie o PPK towarzystwa funduszy inwestycyjnych i powszechne towarzystwa emerytalne.

PIU zauważyła, że projekt ustawy w aktualnej wersji, w praktyce wyklucza ubezpieczycieli również z prowadzenia PPE. Ustawa wprowadza bowiem limit kosztów i opłat pobieranych przez instytucje finansowe do 0,6% wartości zarządzanych środków w skali roku, co przy utrzymaniu podatku w wysokości 0,5226% od aktywów spowoduje, iż prowadzenie PPE będzie dla zakładów ubezpieczeniowych nieopłacalne.

W poniedziałkowej debacie pt. "Jak upowszechnić Pracownicze Plany Kapitałowe" uczestniczyli w Centrum Prasowym PAP przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.06.2018, 10:59
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ