Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pandemia koronawirusa spowodowała, że kancelarie prawne chcąc być konkurencyjne, stawiają na nowe technologie. Według Prawa.pl w sądownictwie zmiany technologicznie nie następują równie szybko, choć „odmrażające” się sądy same zaczęły stosować rozwiązania, które umożliwiłyby choćby ograniczenie liczby interesantów - jak czat czy elektroniczna komunikacja.
Jak podaje portal problem dostrzegło też Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzając m.in. możliwość e-rozpraw w sprawach cywilnych i karnych.
„W kwestii informatyzacji nadal podstawowym problemem jest to, że oczekiwania są wielkie, ale jak przychodzi co do czego to się okazuje, że wszyscy naokoło są +papierowi+ a nie +elektroniczni+” – mówi w wypowiedzi dla Prawo.pl sędzia Wojciech Łukowski, prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
Eksperci cytowani przez portal uważają, że koronawirus pokazuje, iż od informatyzacji także w sądownictwie nie ma już odwrotu i że dla obciążonego wymiaru sprawiedliwości może to być szansa na „oddech”. Prawo.pl podaje, że tylko w trakcie lockdownu spadło z wokandy ponad 230 tys. spraw, a zaległości w wielu sądach sięgają kilku miesięcy.
„Kilka miesięcy pandemii pokazało, że nowe technologie mogą być przyczynkiem do usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości. Już teraz coraz bardziej zainteresowane są nimi kancelarie prawnicze i działy prawne” - mówi w rozmowie z Prawo.pl Ernest Frankowski, specjalista legaltech, IT9 oraz Nowy Wymiar Prawa. „Środowisko ma pewne obawy, ale to, co do niedawna było fantastyką naukową dziś staje się rzeczywistością. Są też obszary - jak choćby notariat – w których do wprowadzenia zmian brakuje właściwie jedynie zmian w prawie” – dodaje.
W opinii Frankowskiego pociągnie to za sobą też zmiany w samych sądach, przy czym, jak dodaje, trudno liczyć, że będą one gwałtowne. Jednak - według Prawo.pl - część sędziów mówi nieoficjalnie, że pewne przyspieszenie już widać i to również w działaniu Ministerstwa Sprawiedliwości. Uważają oni, że w resorcie są koncepcje, które pokazują chęć zmiany.
Rozmówcy Prawo.pl podkreślają, że obecnie najważniejszą sprawą jest wprowadzenie jednolitego systemu sądowego, bo te różne, które obecnie obowiązują, uniemożliwiają szybką komunikację między sądami. Identyczny system - w ich ocenie umożliwiłby z kolei e-komunikację, na zasadzie wzajemnego udostępniania potrzebnych danych.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/informatyzacja-sadow-w-polsce-potrwa-nadal-tony-papierowych-akt,503062.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 15.09.2020, 15:12 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |