Newsletter

Prawo.pl: Warszawa zapłaci 2,5 mln zł za zablokowanie inwestycji

04.09.2019, 13:45aktualizacja: 04.09.2019, 13:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził na rzecz firmy budującej hotele ponad 2,5 mln zł odszkodowania tytułem utraconych korzyści. Stolica zapłaci za bezprawną decyzję odmawiającą wydania pozwolenia na budowę. To precedensowa sprawa.

Wyrok Sądu Apelacyjnego pokazuje jasno, że samorządy ponoszą odpowiedzialność za niedochowanie należytej staranności przy podejmowaniu decyzji.

Spółka nabyła w 1998 roku od miasta stołecznego Warszawy prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na tyłach Pola Mokotowskiego. Miał tam powstać hotel. W 1999 roku spółka dostała decyzję o warunkach zabudowy, tzw. WZ, a niedługo później złożyła wniosek o pozwolenie na budowę, ale go nie uzyskała.

W 2010 roku decyzja WZ przestała być ważna na skutek wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość została przeznaczona na cele parkowe i żaden hotel na niej już nie powstanie.

Tyle że wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że miasto bezprawnie odmówiło w 2006 roku wydania pozwolenia na budowę, a wojewoda nie miał racji, utrzymując odmowną decyzję. NSA wskazał, że urzędnicy źle zinterpretowali przepisy i błędnie ustalili termin do złożenia wniosku, a zatem decyzja odmowna została wydana z naruszeniem przepisów. Zdaniem spółki miasto zmieniło koncepcję zagospodarowania terenu i dlatego wydanie decyzji trwało aż 5 lat. Gdyby nie działania urzędników, to hotel powstałby przed uchwaleniem planu, a spółka mogłaby czerpać z niego zyski.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/czy-samorzad-ponosi-odpowiedzialnosc-za-wydanie-bezprawnej,467184.html

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2019, 13:45
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ