Newsletter

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” już wkrótce. Sukces wieńczący złotą dekadę krajowej fotowoltaiki i co dalej?

24.05.2022, 11:56aktualizacja: 24.05.2022, 12:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Energetyki Odnawialnej - raport
Instytut Energetyki Odnawialnej - raport
Trwają końcowe prace nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. Prezentacja wyników odbędzie się w dniu 25 maja.

W każdym z corocznych raportów publikowane są bieżące analizy nt. rynku PV oraz możliwe perspektywy jego rozwoju. Tegoroczny raport jest wyjątkowy.

W obliczu zmian regulacyjnych i rosnących cen energii elektrycznej rok 2021 zakończył się spektakularnym sukcesem branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW i tylko w samym 2021 roku powstało ponad 3,7 GW nowych instalacji PV. Ogromny wkład, tak jak w roku poprzednim, mieli prosumenci indywidualni z niemalże 80% udziałem w rynku. Pierwsze wymierne efekty przyniósł też system aukcyjny - ponad 1 GW mocy w farmach fotowoltaicznych oddaje już energię do sieci.

Zmiana systemu wsparcia dla prosumentów z net metering na net billing sprawia, że prosumenci zwracają uwagę na zarzadzanie energią i zwiększają bieżąca autokonsumpcję energii z PV, np. decydując się na magazyny energii, w tym po raz pierwszy na magazyny ciepła.

W 2021 roku można było zaobserwować coraz bardziej widoczny udział w rynku PV autopoducentów czyli tzw. prosumentów biznesowych. Sukcesem zakończył się sześcioletni okresu wsparcia aukcyjnego. W roku 2021 przeprowadzono po raz pierwszy aż dwie rundy aukcji OZE. Łączna moc projektów fotowoltaicznych, które wygrały wszystkie dotychczasowe aukcje przekroczyła 6,3 GW, czyniąc z Polski wielki plac budowy i nowoczesnej transformacji energetycznej także w najbliższych 2-3 latach.

Image
EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej

Na koniec 2021 roku Polska zajęła drugie miejsce w UE pod względem przyrostu nowych mocy i trzecie miejsce na świecie w mocy prosumenckiej. O tych sukcesach i prognozach na 2030 będzie można przeczytać w najbliższym Raporcie IEO.

Raport porusza też bieżące i przyszłe wyzwania i wskazuje na konieczność zmian w dotychczasowym modelu rozwoju sektora fotowoltaiki. W 2021 roku deweloperzy zetknęli się z utrudnieniami takimi jak np. coraz bardziej masowe odmowy przyłączenia do sieci elektroenergetycznych.

Po tym jak branża poradziła sobie z następstwami pandemii Covid, w ostatnich miesiącach inwestorzy muszą się zmierzyć z przeciwnościami, które są następstwem wojny i szantażu energetycznego Rosji. Te następstwa to m.in. wzrost cen surowców do produkcji paneli PV, w tym aluminium, krzemu oraz trwające zakłócenia ciągłości łańcuchów dostaw i utrudniania z dostępnością modułów i inwerterów oraz ich rosnącymi cenami.

Publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022” odbędzie się na konferencji prasowej w siedzibie PAP 25 maja 2022 roku o godzinie 14:00, będzie również transmitowana online. W branżowym panelu dyskusyjnym podczas wydarzenia wezmą udział tegoroczni partnerzy raportu. Raport będzie dostępny do bezpłatnego pobrania w wersji elektronicznej na stronie IEO. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji dotyczących raportu na stronie IEO https://ieo.pl/pl/raport-pv-2022.

Golden partnerzy: BayWa r.e., mBank, SOLTEC

Silver partnerzy: Alseva, Corab, OX2, PCWO Energy, Polenergia Fotowoltaika

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, KUKE (Grupa PFR), Polska Agencja Inwestycji i Handlu, (Grupa PFR), Związek Banków Polskich

Patroni medialni: aleBank, gramwzielone, Magazyn fotowoltaika, Nowa Energia, Teraz Środowisko, Polski Instalator, Świat OZE

Źródło informacji: Instytut Energetyki Odnawialnej

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.05.2022, 11:56
Źródło informacji Instytut Energetyki Odnawialnej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ