Newsletter

PZFD: ustawa deweloperska i upadłości, których nie było

01.04.2021, 16:44aktualizacja: 01.04.2021, 16:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Adobe Stock
Adobe Stock
Projekt nowelizacji „ustawy deweloperskiej” powołujący Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, na który złożą się wszyscy nabywcy mieszkań, od początku budził wiele wątpliwości szczególnie co do przedstawianej w uzasadnieniu przez UOKiK skali rzekomych upadłości deweloperów – komentuje Polski Związek Firm Deweloperskich. 30 marca projekt został przegłosowany w sejmowej Komisji Infrastruktury.

UOKiK uzasadniając wprowadzenie DFG posiłkował się nieprawidłowo oszacowaną liczbą upadłości deweloperów od 2012 r., która według jego źródeł wyniosła 150. Przywołane dane są z kilku powodów niezasadne. Przede wszystkim obejmują wszystkie firmy, które w swoim kodzie PKD mają wpisane roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, a nie prowadzą działalności deweloperskiej, której klasyfikacja działalności nawet nie rozróżnia. Tylko na podstawie kodów PKD nie można określić, z jakiej kategorii były podmioty, których upadłość ogłoszono, a co za tym idzie oszacować skali upadłości deweloperów. Dane dotyczą również częściowo okresu sprzed wejścia w życie ustawy deweloperskiej (II kwartał 2012 r.), a tym bardziej sprzed objęcia większości rynku systemem rachunków powierniczych (ok. 2015 r.). Prezes UOKiK pytany kilkukrotnie podczas prac Komisji, ani razu nie odpowiedział ile spośród tych 150 upadłości dotyczyło inwestycji deweloperskich prowadzonych w oparciu o rachunki powiernicze i ilu tym samym zostało poszkodowanych nabywców.

PZFD podczas 9 lat funkcjonowania ustawy deweloperskiej zidentyfikował trzy przypadki upadłości deweloperów stosujących otwarte rachunki powiernicze, przy czym w dwóch sytuacjach doszło do przestępstwa, a mimo to mechanizmy ochronne zadziałały i klienci objęci ochroną rachunków powierniczych otrzymali mieszkania.

UOKiK nie wyjaśnia też, dlaczego projektując wysokość składki przyjął aż 2% wartości lokalu. Przy szacowanej wartości rynku deweloperskiego na ok. 60 mld złotych, oznaczałoby to ściąganie od nabywców ponad 1 mld złotych rocznie. Tymczasem sam UOKiK w Ocenie Skutków Regulacji oszacował potrzeby wpływów na DFG na 140 mln PLN rocznie. Aby zebrać taką kwotę wystarczyłaby składka na poziomie 0,25% – komentuje PZFD.

UOKiK proceduje projekt mimo krytycznych uwag co do jego treści tak merytorycznych, jak i legislacyjnych. Branża nie krytykuje idei DFG, ale jego koszty oraz represyjność pozostałych zmian w ustawie, które utrudnią funkcjonowanie firm, choć niezależnie nabywca otrzyma ochronę całkowitą w postaci gwarancji DFG. Urząd od samego początku bazował na błędnych danych – źle oszacowanej skali upadłości deweloperów i niepełnej wartości rynku. Efektem ustawy będzie nieuchronny wzrost cen mieszkań, za które zapłaci klient, czyli nabywca mieszkania – podsumowuje PZFD.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, od niemal 20 lat reprezentującą interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmujemy działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzeszamy ponad 225 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku – zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jesteśmy członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracujemy stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywieramy istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.

KONTAKT:

Ewa Andrzejewska

Zastępczyni Dyrektora Generalnego

e-mail: ewa.andrzejewska@pzfd.pl

tel. +48 535 907 877

Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.04.2021, 16:44
Źródło informacji Polski Związek Firm Deweloperskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii