Newsletter

RAINBOW TOURS SA (42/2020) Zawarcie przez Emitenta z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. umowy pożyczki preferencyjnej w ramach Programu Rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm"

10.11.2020, 17:31aktualizacja: 10.11.2020, 17:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 42/2020

Działając w trybie art. 17 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 z dnia 16.04.2014 r. w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE ("MAR"), w nawiązaniu do treści raportów bieżących Rainbow Tours Spółki Akcyjnej z siedzibą w Łodzi (dalej jako "Spółka" lub "Emitent"): Nr 14/2020 z dnia 16.03.2020 r., Nr 18/2020 z dnia 02.04.2020 r. oraz raportów okresowych: raportu rocznego R/2019, skonsolidowanego raportu rocznego RS/2019, obu z dnia 30.06.2020 r., "rozszerzonego" skonsolidowanego raportu kwartalnego QSr 1/2020 z dnia 29.07.2020 r. oraz "rozszerzonego" skonsolidowanego raportu półrocznego PSr/2020 z dnia 30.09.2020 r. (w ramach których Emitent przekazywał informacje o wpływie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na działalność Emitenta i Grupy Kapitałowej Rainbow Tours, czynnikach ryzyka związanych z pandemią i zdarzeniach mogących mieć znaczenie i potencjalny wpływ na określenie możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę oraz informacje na temat podjętych przez Zarząd Spółki działań i zastosowanych rozwiązań mających na celu minimalizację ryzyka związanego z wystąpieniem pandemii, w tym m.in. informacje na temat wpływu na działalność Emitenta m.in. rozwiązań przewidzianych przez wprowadzany w ramach tzw. "Tarczy Antykryzysowej" i "Tarczy Finansowej" pakiet osłonowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2), Zarząd Spółki niniejszym informuje, iż w dniu 10 listopada 2020 roku Spółka (jako pożyczkobiorca) zawarła z Polskim Funduszem Rozwoju Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie (jako pożyczkodawcą; dalej także jako "PFR") Umowę Pożyczki Preferencyjnej w Ramach Programu Rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm" (dalej jako: "Umowa" lub "Umowa Pożyczki Preferencyjnej").

Spółka, w treści raportów okresowych: "rozszerzonego" skonsolidowanego raportu kwartalnego QSr 1/2020 z dnia 29.07.2020 r. oraz "rozszerzonego" skonsolidowanego raportu półrocznego PSr/2020 z dnia 30.09.2020 r., informowała o złożeniu do Polskiego Funduszu Rozwoju w dniu 16 lipca 2020 roku stosownego wniosku o udzielenie finansowania programowego (nr wniosku: 20200716/85703) w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm".

Zgodnie z treścią Umowy Pożyczki Preferencyjnej zawartej po pozytywnym zakończeniu wszystkich kolejnych etapów procesu uzyskiwania finansowania, w tym w szczególności zakończeniu wszystkich prac i procesów analitycznych realizowanych przez PFR (i zewnętrzne podmioty współpracujące z PFR), uzyskaniu satysfakcjonujących dla PFR wyników badania due diligence, zakończeniu procesu negocjacji i podpisaniu dokumentacji transakcyjnej, podstawowe warunki uzyskanej przez Spółkę pożyczki preferencyjnej w ramach Programu Rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm" (dalej także jako "Pożyczka" lub "Pożyczka Preferencyjna") są następujące:

(1) kwota Pożyczki Preferencyjnej wynosi 24.800.000 zł;

(2) Pożyczka może zostać wykorzystana przez Spółkę (jako pożyczkobiorcę) na finansowanie bieżącej działalności Spółki, w tym na kapitał obrotowy, a w szczególności w celu: regulowania zobowiązań handlowych Spółki; regulowania wynagrodzeń wobec pracowników Spółki oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych z osobami związanymi ze Spółką umową przewidującą stałą współpracę, dla których Spółka jest głównym kontrahentem; zakupu towarów i materiałów (w tym zaliczek na zakup towarów i materiałów) lub innych kosztów operacyjnych służących wytworzeniu produktu wytwarzanego lub usługi świadczonej w ramach zwykłej działalności operacyjnej Spółki; regulowania zobowiązań publiczno-prawnych, w tym podatków Spółki;

(3) okres spłat Pożyczki Preferencyjnej: pożyczka spłacana w ramach rat kwartalnych z ostateczną datą spłaty przypadającą w dniu 30 września 2024 roku; data spłaty pierwszej raty Pożyczki Preferencyjnej przypada w dniu 31 grudnia 2021 roku;

(4) oprocentowanie Pożyczki Preferencyjnej: oprocentowanie stałe w skali roku i dla każdego roku finansowania równej marży właściwej dla danego roku finansowania wynoszącej: a) 1,25% p.a. w pierwszym roku od daty podpisania umowy pożyczki, b) 1,75% p.a. w drugim i trzecim roku od daty podpisania umowy pożyczki; oraz c) 2,75% p.a. w czwartym roku od daty podpisania umowy pożyczki;

(5) zgodnie z warunkami Programu Rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm" oraz zawartej Umowy istnieje możliwość umorzenia do 75% kwoty Pożyczki Preferencyjnej.

Termin wypłaty przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. (jako pożyczkodawcę) na rzecz Spółki (jako pożyczkobiorcy) środków z tytułu zawartej umowy Pożyczki Preferencyjnej zostanie wyznaczony i ustalony w oparciu o właściwe postanowienia Umowy Pożyczki Preferencyjnej, na podstawie stosownego wniosku Spółki o wypłatę Pożyczki, pod warunkiem przekazania przez Spółkę wszystkich wymaganych treścią Umowy dokumentów i oświadczeń (warunki zawieszające).

Uzyskanie przez Spółkę przedmiotowego finansowania programowego w zdecydowanym stopniu i istotnym zakresie wpłynie na poprawę sytuacji płynnościowej Spółki oraz na prowadzoną przez Spółkę i Grupę Kapitałową Rainbow Tours działalność.

Jednakże z uwagi na charakter prowadzonej przez Emitenta działalności, istniejącą współzależność w odniesieniu do globalnego rynku usług turystycznych na świecie (działalność hotelarska, działalność usługowa okołoturystyczna, działalność transportowa itd.), skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, jego wygaszania lub eskalacji, kształtowania się krzywej zachorowań lub wprowadzanych rozwiązań korygujących etapowo odejście od wcześniejszych obostrzeń lub wprowadzających rozwiązania zaostrzające obostrzenia w związku z ponowną eskalacją zagrożenia epidemicznego, a także z uwagi na brak jednoznacznych przewidywań co do czasokresu utrzymywania się sytuacji kryzysowej związanej z pandemia i ograniczeń na globalnych rynkach, wpływ na działalność Spółki i Grupy Kapitałowej Rainbow Tours z pewnością będą miały lub będą mogły mieć czynniki obiektywne (niezależne od Spółki) i postępujące procesy w skali globalnej, w tym w odniesieniu do krajów destynacji turystycznych oraz kształtowanie się wskaźników makroekonomicznych właśnie w ujęciu globalnym. Będzie to miało wpływ na kształtowanie się rynku usług turystycznych w skali makro (ogólnoświatowej), ale też w skali terytorialnej, w odniesieniu do polskiego rynku usług turystycznych.

W związku z powyższym, a w tym w szczególności w związku z realizowanym lub zakładanym ponownym wprowadzaniem obostrzeń spowodowanych wzrostem zachorowań spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2 - przy czym jednocześnie aktualnie trudno jest przewidzieć krótko- i średnioterminowy wpływ obecnej sytuacji kryzysowej na warunki makroekonomiczne, rynki finansowe, czasokres trwania zmiany zwyczajów konsumentów w obszarze korzystania z usług turystycznych oraz ich siłę nabywczą, a w konsekwencji także i na działalność Spółki - oczekiwany ewentualny wpływ tej sytuacji może być mniej lub bardziej znaczący i niezależnie od uzyskania przedmiotowego finansowania (na podstawie zawartej Umowy Pożyczki Preferencyjnej w Ramach Programu Rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Dużych Firm") istnieje potencjalna niepewność, co do ostatecznego wpływu sytuacji związanej z długotrwałym utrzymywaniem się w przyszłości negatywnych czynników i zdarzeń związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 na prowadzoną przez Spółkę i Grupę Kapitałową Rainbow Tours działalność.

Zarząd Spółki jest gotowy na szereg możliwych scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji związanej z pandemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, na bieżąco dokonuje oceny wpływu na działalność operacyjną, biznesową oraz finansową Spółki i Grupy Kapitałowej Rainbow Tours negatywnych efektów związanych z pandemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, w tym opracowując scenariusze potencjalnych efektów utrzymywania się pandemii spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2 na działalność Spółki i Grupy Kapitałowej w różnych czasokresach.

Emitent uznał, że informacje objęte treścią niniejszego raportu bieżącego i ich znaczenie dla działalności prowadzonej przez Spółkę, a tym samym potencjalny wpływ na kształtowanie się sytuacji finansowej i majątkowej Emitenta i w związku z tym potencjalny wpływ na wycenę instrumentów finansowych Rainbow Tours S.A. notowanych na rynku równoległym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, uzasadniają zakwalifikowanie przedmiotowych informacji, jako informacji poufnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 MAR.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.11.2020, 17:31
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii