Newsletter

Raport ING: co trzecie przedsiębiorstwo planuje zainwestowanie w rozwiązania obniżające koszty energii

20.10.2022, 12:43aktualizacja: 20.10.2022, 12:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wysokie ceny energii spowodowały, że firmy zgłaszają zainteresowanie inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Chcą w ten sposób obniżyć koszty energii, ale również zabezpieczyć się przed ryzykiem jej niedoborów. Problemem może być jednak odwlekanie takich projektów w czasie.

„W zakresie termomodernizacji budynków czy modernizacji linii produkcyjnych w celu uzyskania efektywności energetycznej firmy działają aktywnie – i planują, i realizują inwestycje. Ale wstrzemięźliwe deklaracje dotyczące OZE bardzo nas zaniepokoiły” – powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

„Co prawda co trzecie przedsiębiorstwo (36 proc.) planuje zainwestowanie w źródła odnawialne, ale z tej grupy planujących inwestycje w OZE tylko 17 proc. firm rzeczywiście takie inicjatywy realizuje” – mówił Rafał Benecki, prezentując wyniki raportu ING i GfK Polonia na temat „Reakcji polskiego biznesu na szok energetyczny 2022 roku”.

Jeżeli nawet firmy myślą o własnych odnawialnych źródłach energii, to obecnie „czekają na lepsze rozwiązania prawne i opóźniają inwestycje, licząc na odblokowanie środków unijnych” – dodał Leszek Kąsek, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

Jednocześnie, jak wynika z raportu, „70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw firm obawia się wysokiej ceny energii i przerw w dostawach, czyli tego, czy na przykład fabryki będą działały” – wskazywała wiceprezes ING Ewa Łuniewska. Co piąta firma ma nawet swój agregat prądotwórczy na wpadek przejściowych zakłóceń w dostawach.

Autorzy raportu podkreślali, że te firmy z sektora MŚP, które mają już własne instalacje OZE – a przyznała się do tego jedna trzecia ankietowanych – są bardzo zadowolone z efektywności tych inwestycji.

„Rozwój OZE to jest trend globalny, a kryzys energetyczny tylko te zmiany przyspieszy. Korzystanie ze źródeł odnawialnych jest nie tylko dobre dla planety, ale też opłacalne” – powiedziała Ewa Łuniewska.

Podkreśliła, że ING Bank Śląski wierzy w ten trend na tyle mocno, że od września uruchomił specjalne produkty wspierające firmy w inwestycjach ekologicznych.

„Proponujemy finansowanie na preferencyjnych warunkach: kredyt na transformację energetyczną (gdzie nie pobieramy marży przez 13 miesięcy) oraz leasing na zakup aktywów do transformacji energetycznej i elektromobilności (gdzie klient nie płaci dwóch pierwszych lat)” – mówiła Ewa Łuniewska. Dodała, że bank oferuje również oczekiwane przez klientów doradztwo w zakresie inwestycji w OZE.

„Sytuacja na rynku energii w 2023 roku się poprawi, ale problemy nie znikną całkowicie, dlatego tylko samowystarczalność daje trwałą poprawę pod względem kosztów i bezpieczeństwa biznesu” – oceniła wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Jak dodała, czynnik niepewności wynikający z cen i dostępności energii może wpłynąć negatywnie na postrzeganie polskich firm i Polski jako miejsca lokowania produkcji. Wskutek tego pojawia się ryzyko, że kraj może nie wykorzystać w pełni swojego potencjału w obliczu zmian w łańcuchach dostaw, do jakich doszło w wyniku pandemii.

Zdaniem autorów raportu, OZE to bezpieczeństwo i efektywność energetyczna, ale żeby małe i średnie firmy przyspieszyły inwestycje w zieloną energię, to oprócz źródeł finansowania niezbędne są także decyzje prawne i polityczne. „Firmy czekają na strategiczny sygnał ze strony rządzących i polityki gospodarczej, czekają na korzystniejsze rozwiązania i na dostępność środków unijnych” – mówił Rafał Benecki.

„Obecnie tylko 20 proc. firm odczuwa presję na stosowanie rozwiązań energooszczędnych i niskoemisyjnych” – dodał Leszek Kąsek. Według niego ta presja jest od odczuwalna głównie ze strony regulacji unijnych i lokalnych (wywierana przez samorządy i mieszkańców).

„Unia Europejska w odpowiedzi na kryzys nie rezygnuje ze strategii Zielonego Ładu, a wręcz optuje za przyspieszeniem rozwoju odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej” – podkreślał Leszek Kąsek.

Zdaniem analityków ING, transformacja energetyczna jest nieuchronna i odbędzie czy to oddolnie (z inicjatywy biznesu), czy odgórnie (wskutek polityki państwa).

„Większe firmy same chcą się przestawiać na zieloną energię, bo oczekują tego klienci. A sektor MŚP będzie się dostosował do oczekiwań firm międzynarodowych, które wymuszają na polskich dostawcach proekologiczne zmiany” – konkludował Rafał Benecki.

Banki mogą nie tylko doraźnie, ale też strukturalnie i strategicznie pomóc firmom, aby cena energii była dla nich w przyszłości przewidywalna – podsumowała Ewa Łuniewska, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Raport ING i GfK Polonia powstał na podstawie badania ilościowego nt. wpływu wysokich cen energii na prowadzenie biznesu w sektorze MŚP, zrealizowanego w sierpniu 2022 roku wśród 300 przedsiębiorstw.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.10.2022, 12:43
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii