Newsletter

Raport Wolters Kluwer: tylko 33 proc. prawników dobrze przygotowanych na transformację technologiczną

16.06.2021, 10:52aktualizacja: 16.06.2021, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rosnące znaczenie technologii cyfrowych oraz wzrost ilości i złożoności wykorzystywanych informacji to najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed prawnikami - wynika z Raportu Wolters Kluwer o przyszłości usług prawnych.

Jednak tylko 33 proc. ankietowanych prawników deklaruje, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z rosnącym znaczeniem technologii prawniczej (LegalTech).

Według badania Future Ready Lawyer 2021 - zrealizowanego w marcu 2021 r. w USA i dziewięciu krajach europejskich (w tym w Polsce) - pięć najważniejszych trendów dla zawodów prawniczych na najbliższe trzy lata to:

• rosnące znaczenie rozwiązań LegalTech (tak uważa 77 proc. respondentów);

• radzenie sobie ze wzrostem ilości i złożoności informacji (77 proc.);

• wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów i managerów (76 proc.);

• umiejętność pozyskiwania i zatrzymywania uzdolnionych pracowników (76 proc.);

• nacisk na poprawę wydajności (75 proc.).

Jednak tylko 33 proc. respondentów deklaruje, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z rosnącym znaczeniem technologii prawniczej, a tylko 32 proc. potwierdza gotowość do radzenia sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji.

Autorzy raportu przekonują, że to pandemia była tym czynnikiem, który spowodował wyraźne przyspieszenie transformacji cyfrowej w zawodzie prawniczym. Aż 80 proc. prawników uważa bowiem, iż w wyniku koronakryzysu wzrosło ich zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne.

„Kryzys jasno pokazał, iż rozwiązania technologiczne są niezbędne dla odporności biznesu prawniczego i obsługi klienta. Nasz raport potwierdza również, że specjaliści postrzegają transformację cyfrową i technologię jako kluczowe czynniki napędzające przyszły wzrost wydajności. Co ważne, inwestycje poczynione w innowacje i LegalTech będą kontynuowane” - komentuje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Umiejętność wykorzystania technologii w działalności prawniczej stała się tym ważniejsza, że pandemia „wysłała” specjalistów z biur do domów, gdzie zdalnie wchodzili w interakcje nie tylko z klientami czy współpracownikami, ale również z sądami.

W stosunku do ubiegłorocznego badania autorzy raportu odnotowali także rosnący wpływ na branżę ze strony „alternatywnych dostawców usług prawnych”.

Raport „Future Ready Lawyer 2021: W cieniu pandemii” powstał na podstawie wywiadów ilościowych online z 700 prawnikami pracującymi w kancelariach, działach prawnych i firmach doradczych w USA oraz dziewięciu krajach europejskich.

Celem badania (wykonanego w marcu 2021 r. na zlecenie Wolters Kluwer Legal & Regulatory) była analiza, w jaki sposób oczekiwania klientów, technologia i inne czynniki wpłyną na przyszłość zawodów prawniczych w kluczowych obszarach i w jakim stopniu organizacje prawne są przygotowane do tych zmian.

Raport przynosi również wnioski na temat relacji kancelarii z działami prawnymi w firmach oraz wpływu pandemii na koszty funkcjonowania organizacji prawnych. Podsumowaniem raportu są opinie i wskazówki polskich oraz zagranicznych ekspertów od prawa, innowacji i LegalTech.

Link do pobrania raportu: https://bit.ly/35kP1cH.

Wolters Kluwer jest globalnym dostawcą profesjonalnej informacji, oprogramowania i usług dla sektorów opieki zdrowotnej, finansowo-księgowego i zarządzania ryzykiem. W 2020 r. firma osiągnęła roczne przychody w wysokości 4,6 mld euro. Wolters Kluwer obsługuje klientów w ponad 180 krajach, a swoją działalność prowadzi w ponad 40 państwach, zatrudniając ok. 19200 osób na całym świecie. Centrala firmy znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.06.2021, 10:52
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ