Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jednak tylko 33 proc. ankietowanych prawników deklaruje, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z rosnącym znaczeniem technologii prawniczej (LegalTech).
Według badania Future Ready Lawyer 2021 - zrealizowanego w marcu 2021 r. w USA i dziewięciu krajach europejskich (w tym w Polsce) - pięć najważniejszych trendów dla zawodów prawniczych na najbliższe trzy lata to:
• rosnące znaczenie rozwiązań LegalTech (tak uważa 77 proc. respondentów);
• radzenie sobie ze wzrostem ilości i złożoności informacji (77 proc.);
• wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów i managerów (76 proc.);
• umiejętność pozyskiwania i zatrzymywania uzdolnionych pracowników (76 proc.);
• nacisk na poprawę wydajności (75 proc.).
Jednak tylko 33 proc. respondentów deklaruje, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z rosnącym znaczeniem technologii prawniczej, a tylko 32 proc. potwierdza gotowość do radzenia sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji.
Autorzy raportu przekonują, że to pandemia była tym czynnikiem, który spowodował wyraźne przyspieszenie transformacji cyfrowej w zawodzie prawniczym. Aż 80 proc. prawników uważa bowiem, iż w wyniku koronakryzysu wzrosło ich zapotrzebowanie na rozwiązania technologiczne.
„Kryzys jasno pokazał, iż rozwiązania technologiczne są niezbędne dla odporności biznesu prawniczego i obsługi klienta. Nasz raport potwierdza również, że specjaliści postrzegają transformację cyfrową i technologię jako kluczowe czynniki napędzające przyszły wzrost wydajności. Co ważne, inwestycje poczynione w innowacje i LegalTech będą kontynuowane” - komentuje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.
Umiejętność wykorzystania technologii w działalności prawniczej stała się tym ważniejsza, że pandemia „wysłała” specjalistów z biur do domów, gdzie zdalnie wchodzili w interakcje nie tylko z klientami czy współpracownikami, ale również z sądami.
W stosunku do ubiegłorocznego badania autorzy raportu odnotowali także rosnący wpływ na branżę ze strony „alternatywnych dostawców usług prawnych”.
Raport „Future Ready Lawyer 2021: W cieniu pandemii” powstał na podstawie wywiadów ilościowych online z 700 prawnikami pracującymi w kancelariach, działach prawnych i firmach doradczych w USA oraz dziewięciu krajach europejskich.
Celem badania (wykonanego w marcu 2021 r. na zlecenie Wolters Kluwer Legal & Regulatory) była analiza, w jaki sposób oczekiwania klientów, technologia i inne czynniki wpłyną na przyszłość zawodów prawniczych w kluczowych obszarach i w jakim stopniu organizacje prawne są przygotowane do tych zmian.
Raport przynosi również wnioski na temat relacji kancelarii z działami prawnymi w firmach oraz wpływu pandemii na koszty funkcjonowania organizacji prawnych. Podsumowaniem raportu są opinie i wskazówki polskich oraz zagranicznych ekspertów od prawa, innowacji i LegalTech.
Link do pobrania raportu: https://bit.ly/35kP1cH.
Wolters Kluwer jest globalnym dostawcą profesjonalnej informacji, oprogramowania i usług dla sektorów opieki zdrowotnej, finansowo-księgowego i zarządzania ryzykiem. W 2020 r. firma osiągnęła roczne przychody w wysokości 4,6 mld euro. Wolters Kluwer obsługuje klientów w ponad 180 krajach, a swoją działalność prowadzi w ponad 40 państwach, zatrudniając ok. 19200 osób na całym świecie. Centrala firmy znajduje się w Alphen aan den Rijn w Holandii.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2021, 10:52 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |