Newsletter

Salon Obronności w Kielcach: ponad 300 produktów ze spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej

05.09.2018, 13:47aktualizacja: 05.09.2018, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad 300 produktów polskiego przemysłu obronnego prezentuje Polska Grupa Zbrojeniowa na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach - poinformował PAP prezes PGZ S.A. Jakub Skiba. Wydarzeniem pierwszego dnia targów przemysłu obronnego było podpisanie przez PGZ, a także przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 listów intencyjnych z firmą Boeing ws. współpracy dotyczącej programów śmigłowcowych.

„Wystawiamy w Kielcach sprzęt wojskowy wytwarzany przez ponad 60 spółek skupionych w Grupie. Jesteśmy jedną z największych grup kapitałowych i stanowimy poważną siłę ekonomiczną - powiedział prezes Jakub Skiba w rozmowie z PAP. - Jest to bardzo szerokie spektrum: od sprzętu indywidualnego wyposażenia żołnierza, poprzez informatyczne systemy zarządzania polem bitwy, pojazdy wojskowe, lądowe platformy bojowe, artylerię, systemy radiolokacji, rakiety, amunicję” - dodał.

PGZ prezentuje m.in. nowy bojowy wóz piechoty „Borsuk”. „W najbliższych latach pojazd ten będzie podstawowym wyposażeniem wojsk lądowych i polskiej piechoty. Liczymy na to, że od 2021 r. będziemy mogli dostarczać te pojazdy w produkcji seryjnej, a zapotrzebowanie jest szacowane nawet na kilkaset sztuk” - poinformował PAP Bartłomiej Zając, członek zarządu i dyrektor rozwoju Huty Stalowa Wola. „Borsuk” jest wyposażony m.in. w zdalnie sterowany system wieżowy z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych „spike”.

Z kolei Adam Henczel z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” zaprezentował lekkie moździerze piechoty LMP 2017. „To moździerze kalibru 60/60,7 mm, o zasięgu do 1 300 m. W LMP-2017 zastosowano cieczowy celownik grawitacyjny. Skala celownika ma dwa rodzaje czasowego podświetlenia (w zakresie widzialnym i w nocy podczas używania noktowizyjnych przyrządów obserwacji). „W zależności od wymagań klienta można również w tym samym modelu zamontować celownik cyfrowy” - wyjaśnił. Jak dodał oferta jest kierowana głównie do Wojsk Obrony Terytorialnej.

O systemie obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu „Narew” opowiadał Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ. „W mojej ocenie to najważniejszy system tego typu w kraju, ponieważ służy zabezpieczeniu bezpośredniemu zarówno wojsk, jak i obiektów. Dotyczy to zarówno wojsk w ruchu, jak i stacjonujących; służy również zabezpieczeniu innych systemów obrony przeciwlotniczej, np. takich jak niedawno zakontraktowany „Patriot” - tłumaczył dyrektor Borejko. „Rola systemu Narew jest bardzo ważna nie tylko dla wojska, ale i dla przemysłu. Mamy tutaj szansę zbudować coś samodzielnie, wykorzystać potencjał polskiej myśli technologicznej w obszarze obronności” - podkreślił.

W obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano kontrakt na dostawę 11 kompletów zmodernizowanych trójwspółrzędnych radarów Odra pracujących w paśmie S. Umowa obejmuje również cztery komplety konsol zdalnego sterowania, szkolenie obsług i personelu technicznego, a także pakiet logistyczny. Wartość umowy wynosi 546 mln zł. Podpisali ją szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Dariusz Pluta oraz w imieniu wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej PIT-Radwaru: prezes spółki Rafał Kowalczyk i wiceprezes Janusz Wieczorek.

W trakcie pierwszego dnia Salonu PGZ i WZL1 podpisały listy intencyjne z firmą Boeing dotyczące współpracy w programach śmigłowcowych. Porozumienie otworzy możliwość realizacji projektów biznesowych związanych z platformą AH-64 Apache w ramach wsparcia programu pozyskania śmigłowca uderzeniowego KRUK. AH-64 Apache jest obecnie rozważany przez rząd Polski jako rozwiązanie, które spełnia wymagania dotyczące śmigłowców bojowych. W ramach tych działań Boeing i PGZ opracowują możliwości szerokiej współpracy w zakresie wsparcia, utrzymania i modernizacji systemów obronnych, integracji polskich systemów na platformie AH-64 Apache, wzmocnienia zdolności produkcyjnych, włączenia spółek PGZ do łańcucha dostaw Boeinga, dążenia do rozwoju zaawansowanych zdolności przemysłowych i innych, wspólnie uzgodnionych działań.

„PGZ jest naszym głównym partnerem przemysłowym w zakresie współpracy obronnej, a zawarta umowa dodatkowo umacnia i rozwija to partnerstwo” - powiedział Gene Cunningham, wiceprezes ds. sprzedaży globalnej w Boeing Defense, Space and Security.

W ocenie prezesa PGZ, Jakuba Skiby, porozumienie to kolejny krok na drodze do budowy bazy serwisowej i modernizacyjnej dla śmigłowca bojowego, który może zostać wybrany w programie KRUK. „Zasadnicze znaczenie ma dla nas niezależność w utrzymywaniu sprawności śmigłowców w trakcie ich użytkowania, ponieważ jest to jeden z kluczowych czynników, który obniży koszty użytkowania, a jednocześnie zwiększy kompetencje naszych pracowników i zakładów. Współpraca z tak renomowanym partnerem jak Boeing jest wyrazem wielkiego uznania dla naszego potencjału”- powiedział prezes Grupy.

W trakcie targów poinformowano również o zaplanowanym nabyciu przez PGZ części rzeszowskiego przedsiębiorstwa lotniczego zarządzanego przez firmę ze Stanów Zjednoczonych. W tej sprawie w sierpniu podpisano list intencyjny. „Przejęcie przez PGZ części rzeszowskiego zakładu pozwoli na pozostawienie w polskich rękach produkcji silników do śmigłowców Sokół, samolotów M28 Bryza, a także przekładni głównych do tych śmigłowców. Pozwoli również zabezpieczyć eksploatację tych statków powietrznych w polskiej armii” - powiedział PAP Roman Ignasiak, dyrektor Biura Platform Lotniczych PGZ.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 05.09.2018, 13:47
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii