Newsletter

Spółka URTESTE, pracująca nad testami wykrywającymi raka, debiutuje na głównym parkiecie GPW

22.05.2023, 16:34aktualizacja: 22.05.2023, 16:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (1)
PAP/M. Kmieciński (1)
Po zaledwie 20 miesiącach obecności na rynku NewConnect gdańska spółka URTESTE zadebiutowała na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma intensywnie pracuje nad innowacyjną technologią, która pozwoli na wykrywanie wielu nowotworów na wczesnym etapie ich rozwoju.

Ponad 10 mln ludzi na całym świecie umiera każdego roku z powodu nowotworów, a w kolejnych dekadach liczba ta będzie dramatycznie wzrastać (do 16 mln rocznie w 2040 r.). Wiele z tych osób można byłoby uratować, gdyby schorzenie zostało wykryte odpowiednio wcześnie. To dlatego na pracach polskich biotechnologów z URTESTE SA koncentruje się dziś uwaga całego świata medycyny i milionów pacjentów onkologicznych.

„Z sukcesami opracowujemy rewolucyjną technologię wykrywania kilkunastu najczęściej występujących nowotworów (m.in. wątroby, prostaty, żołądka, płuca, piersi) przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w próbce moczu” - tłumaczył Grzegorz Stefański, lekarz i prezes zarządu URTESTE SA, podczas poniedziałkowego debiutu spółki na Głównym Rynku GPW. 

Przypomniał, że inne firmy, które pracują nad rozwiązaniami diagnostycznymi w onkologii, jako materiał do badań wykorzystują krew lub biopsję, co z założenia jest metodą bardziej kosztowną i inwazyjną niż w przypadku testów opracowanych przez URTESTE.

Monika Gorgoń, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, poinformowała, że URTESTE będzie już 418. spółką notowaną na głównym parkiecie warszawskiej giełdy oraz 14. reprezentującą sektor biotechnologiczny.

„Nasz debiutant jest zaangażowany w bardzo ambitne projekty, niosące nadzieję wszystkim pacjentom onkologicznym. Przedstawiciele firmy deklarują również podjęcie w niedalekiej przyszłości współpracy z dużym, globalnym partnerem biznesowym, co pozwoli na umiędzynarodowienie badań oraz ich efektów” - podkreślała przedstawicielka GPW. 

URTESTE SA od października 2021 roku notowana była na rynku alternatywnym NewConnect. Oznacza to, że firmie wystarczyły niecałe dwa lata, aby osiągnąć wzrost i potencjał pozwalający na dołączenie do grona największych spółek notowanych na głównym warszawskim parkiecie. 

„Od momentu debiutu na NewConnect do dzisiejszego wydarzenia zdołaliśmy osiągnąć wszystkie, deklarowane wówczas cele: zbudowaliśmy nowoczesne laboratorium, stworzyliśmy kompetentny, doświadczony zespół, a także uzyskaliśmy bardzo obiecujące wyniki naszych testów wykrywających nowotwory. Dzięki temu staliśmy się rozpoznawalną i godną zaufania marką w oczach obecnych oraz przyszłych partnerów biznesowych” - zauważył Tomasz Kostuch, członek zarządu spółki.

O zainteresowaniu inwestorów pracą z URTESTE świadczy również sukces przeprowadzonej oferty publicznej akcji serii E, w ramach której firma dokonała przydziału 269,4 tys. akcji, pozyskując w ten sposób ponad 29,6 mln zł na dalsze badania kliniczne i certyfikację ich rezultatów.

„Obecnie naszym priorytetowym projektem jest PANURI - potencjalnie jeden z pierwszych na świecie testów do wczesnego wykrywania raka trzustki, którego komercjalizację planujemy najpóźniej w 2025 roku. Zaznaczam, że tylko 1 proc. chorych z tym nowotworem przeżywa 5 lat od momentu diagnozy, tymczasem wcześnie rozpoznany rak trzustki może być leczony operacyjnie” - oświadczył Grzegorz Stefański. 

Eksperci szacują, że globalny rynek testów onkologicznych w kolejnych latach będzie rósł średniorocznie o kilkadziesiąt procent i w 2035 r. jego wartość może osiągnąć 75 mld dolarów. Najbardziej dynamicznie rosnącą częścią tego rynku będzie screening, czyli ten obszar, w którym pozycjonowane będą również testy URTESTE. 

„Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka lat spotkamy się znowu w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, aby wraz z inwestorami, którzy nam zaufali, świętować przełomowy sukces w walce z epidemią nowotworów” - powiedział Tomasz Kostuch.

Na zakończenie wydarzenia, przedstawiciele URTESTE SA otrzymali od Moniki Gorgoń dyplom GPW oraz statuetkę byka symbolizującego giełdową hossę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.05.2023, 16:34
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii