Pobierz materiał i Publikuj za darmo
To ważna dla naszego miasta ulica zaznacza prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, dlatego zachowany zostanie jej historyczny charakter.
– W roku 85-lecia miasta Stalowej Woli ma dla nas szczególne znaczenie dlatego, że to właśnie od tej historycznej ulicy rozpoczęła się budowa miasta Stalowej Woli, to tutaj budowniczowie COP, miasta Stalowej Woli, kładli pierwsze fundamenty pod budowę naszego miasta, pod budowę ośrodka przemysłowego – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny. Włodarz miasta dodał, że ulica ta od lat pod względem nawierzchni i otoczenia upominała się o remont. Wsłuchując się w głos mieszkańców, głos samorządowców dopominających się, aby ta ulica była remontowana, złożono wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do komponentu dotyczącego remontów dróg gminnych.
Modernizacji poddana zostanie cała ulica Wolności. W ramach zadania planowana jest wymiana konstrukcji drogi, podbudowy, wymiana nawierzchni, budowa nowych ciągów pieszych w stylizowanej kostce klinkierowej, tak aby nawiązywała do czasów budowy Stalowej Woli. Całkowicie zachowana zostanie zieleń obecna na ulicy Wolności, dlatego linie krawężników dzisiejszych ciągów pieszych nie zostaną rozszerzone. Nie planuje się także nowych ścieżek rowerowych, gdyż wymusiłoby to zmianę linii drogi, a więc ścięcie zieleńców. W ramach zadania zaplanowano także wymianę oświetlenia. Lampy uliczne stylizowane będą na modernistyczne. Liczba miejsc parkingowych ani układ parkowania na tym obszarze nie zmienią się z uwagi na zachowanie tożsamości tego miejsca.
– Zależnie od wyniku przetargu oprócz głównego ciągu ulicy Wolności, będziemy chcieli również wykonać remont zatok parkingowych przy ulicy Wolności 7 i 9 oraz dojazdy do Parku Miejskiego, do Szkoły Muzycznej, przy ulicy Narutowicza i w drugą stronę ulicy Narutowicza do baru Kaprys, tak aby cały krzyż drogi ulicy Wolności, ulicy Narutowicza, był wykonany w jednej nawierzchni, również tej chodnikowej oraz z nowym oświetleniem – mówił prezydent.
Podczas briefingu senator Janina Sagatowska podkreśliła, że dzięki rządowym środkom, między innymi z Polskiego Ładu, dotacjami są objęte różne dziedziny życia. Każda z tych dziedzin wpływa na rozwój naszych gmin.
– Polski ład polega na tym, żeby w żadnej dziedzinie nie było wykluczeń, wykluczeń w dostępie do korzystania z wszelkich dóbr, które umożliwiają godne życie każdemu człowiekowi, a szczególnie takim obywatelom, o których wydawałoby się nikt nie pamięta. Nie zapomina polski rząd. Budżet jest sprawiedliwie dzielony, bo nie myśli się tylko o rekinach, o największych, tylko myśli się o każdej rybce – podkreśliła senator RP Janina Sagatowska.
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaznaczył, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg powstał w 2019 roku i co roku jest wzmacniany, modyfikowany, aby jak najwięcej gmin mogło z niego skorzystać. Tylko w tym roku przeznaczono na poprawę infrastruktury i remonty miliard złotych, z czego 66 milionów złotych trafiło na Podkarpacie.
– Jednym z narzędzi, które zostało stworzone w ostatnich latach jest właśnie Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, fundusz w roku 2019 stworzony, w 2020, 2021, 2022 był wzmacniany. Chcemy trafić w te oczekiwania strony samorządowej, które są do nas kierowane. W dyskusjach z samorządem zaistniał temat specjalnej puli, która będzie poświęcona tylko i wyłączne na remonty. Przeznaczyliśmy na komponent remontowy w skali kraju 1 mld złotych, z tego tytułu zostanie wykonanych blisko 1500 inwestycji – zaznaczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj podziękował parlamentarzystom za wsparcie dla Stalowej Woli, dodając, że nie przypomina sobie, aby wcześniej tak rekordowe środki trafiały do miasta.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.07.2023, 07:23 |
Źródło informacji | Stalowa Wola |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu