Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Od 10 lutego na stronie internetowej CPK ruszają ogólnopolskie konsultacje dotyczące budowy CPK. Jak zapewniają władze spółki powołanej do jego wybudowania, wyniki ankiet będą dla nich wiążące. „Każdą z propozycji dokładnie przeanalizujemy, rozważając jej zasadność i możliwość wprowadzenia” zapewnia Mikołaj Wild, prezes CPK.
Znane są już główne założenia inwestycji. Spółka odpowiedzialna za budowę CPK opublikowała Strategiczne Studium Lokalizacyjne, a co za tym idzie – wyznaczono korytarze dla nowych linii kolejowych. Jak zapewnia premier RP Mateusz Morawiecki, ta inwestycja jest kluczowa dla rządu. „Jestem przekonany, że Centralny Port Komunikacyjny będzie kołem zamachowym rozwoju gospodarczego całej polskiej gospodarki. CPK to serce Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, w ciągu najbliższych lat priorytet polskiego rządu” - mówił premier podczas II Kongresu Rozwoju Kolei.
CPK jest ogromną inwestycją w skali rozbudowy polskiej kolei. Ostatnie duże inwestycje w linie kolejowe w naszym kraju miały miejsce w latach 80. W ciągu ostatnich 30 lat w Polsce powstało zaledwie 50 kilometrów nowych linii, a wiele dotychczasowych zostało zlikwidowanych. W ramach CPK zostaną uruchomione odcinki w standardzie kolei dużych prędkości, która w założeniu ma umożliwiać przejazd pociągów z prędkością do 250 km/h.
W najbliższym czasie wykonawcy CPK przystąpią do realizacji etapów proceduralnych, takich jak występowanie o zgody środowiskowe czy administracyjne. Centralny Port Komunikacyjny będzie pełnił kluczową rolę nie tylko na mapie Polski, ale też Europy. Do tego niezbędne jest wpisanie go do unijnego programu TEN-T.
Na 1600 km nowych linii planowanych w ramach CPK co najmniej 670 km ma być dostosowana do standardu dużych prędkości. Dodatkowo 3500 km już istniejących linii zostanie zmodernizowanych przez PKP PLK. „Co to oznacza dla pasażera? Będzie mógł jechać z miejscowości, z której przez lata nie mógł jeździć, a z tych, których mógł jeździć, pojedzie szybciej” - wymienia prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński.
Lokalizacja CPK pozwoli na dojazd w ciągu 15 minut z Warszawy i niespełna 30 minut z Łodzi. Zarówno ta stacja, jak i Warszawa Centralna, zostaną połączone ze 120 miastami, do których będzie można dojechać w czasie do 2,5 godziny. Podróż z Katowic do Krakowa skróci się do 35 minut. Docelowo przy całym węźle ma powstać Airport City z obiektami konferencyjnymi, targowo-kongresowymi i biurowymi. Pracę przy projekcie CPK i w powiązanych branżach ma znaleźć nawet 150 tys. osób. Pierwsze połączenia kolejowe ze stacji CPK są planowane na 2027 rok.
CPK ma być także szansą dla cargo. Przede wszystkim część torowisk towarowych zostanie odciążona po wybudowaniu nowych torów. Dodatkowo przesyłki mogą pojawić się w przewozach osobowych. To wynika z zasięgu Centralnego Portu Komunikacyjnego, który obejmie 2/3 mieszkańców Polski i co drugi powiat. „Istnieje możliwość, aby w poszczególnych miejscach w Polsce powstawały regionalne węzły logistyczne, do których transport szybkich przesyłek, transportowanych razem z pasażerami, może następować w sposób znacznie szybszy i wygrywający konkurencję nawet z transportem kołowym” – powiedział prezes CPK, Mikołaj Wild.
Jak zaznacza wiceminister infrastruktury, Marcin Horała, CPK ma być budowany zgodnie z ekologicznymi praktykami. „Jest to projekt przeniesienia ruchu krótko- i średnio dystansowego na kolej, czyli na najbardziej ekologiczny środek transportu. Ale też, jeżeli mówimy o konstrukcji lotniska, to musi być niskoemisyjne, czyli mieć swoje źródła energii odnawialnej” – zaznaczył Horała.
Jak zapewniają przedstawiciele spółek odpowiedzialnych za całą inwestycję, nie widzą zagrożeń związanych z jej realizacją, a jedynie wyzwania. Zmierzą się z nimi polskie firmy, które już teraz zdobywają doświadczenie w realizowaniu swoich projektów za granicą. „Kompetencje zakładów, które zajmują się produkcją taboru kolejowego, lokomotyw, pociągów, wagonów w Polsce, są wysokie” - zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, za przykład podając bydgoską Pesę i nowosądecki Newag.
Prezes Pesy, Krzysztof Zdziarski, już teraz zapowiada „podniesienie rękawicy”. „Nie budowaliśmy jeszcze kolei dużych prędkości. Uczestniczymy w projekcie, obserwujemy, przygotowujemy nasz potencjał projektowy i wykonawczy. To są inne przedziały jakościowe, inne naciski i wagi pojazdów, inne aerodynamiki, natomiast my już jesteśmy bardzo blisko” – powiedział prezes Zdziarski.
Dla producentów pojazdów szynowych obiecujący jest sam fakt, że do obsługi CPK potrzeba będzie aż 130 nowych składów pociągów. Minister Adamczyk przyznaje, że budowa CPK to plan na lata, co pozwoli na stabilność także samym wykonawcom inwestycji. „Począwszy od kopalni, które zajmują się produkcją kruszyw niezbędnych do tego, aby powstały szlaki kolejowe, przez producentów podkładów kolejowych oraz wszystkich tych, którzy zajmują się produkcją, przetwarzaniem stali na potrzeby zabudowy oraz tych, którzy zajmują się automatyką czy technologiami informatycznymi” - wymienił minister Adamczyk.
Resort infrastruktury jest spokojny również o finansowanie inwestycji. „Już w tej chwili zgłosiło się kilka podmiotów zainteresowanych finansowaniem części lotniskowej inwestycji. W tej sprawie obserwujemy spore zainteresowanie ze strony rynku ” – poinformował wiceminister Horała.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.01.2020, 18:06 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE