Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Mimo utrzymującego się kryzysu branża IT cały czas poszukuje nowych pracowników. Według szacunków Komisji Europejskiej w UE brakuje ponad 600 tys. programistów, z czego w samej Polsce 50 tys. Specjaliści w poszczególnych kategoriach mogą liczyć na coraz wyższe zarobki. Jednocześnie coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem. IT to nietypowy obszar, który nie reaguje na zmiany rynkowe w taki sam sposób, jak inne branże.
Coraz wyższe zarobki
Mediany zarobków dla kontraktów oraz umów o pracę w 3. kwartale 2022 roku (w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku) w obu przypadkach poszły do góry. Przy B2B mediany oferowanych wynagrodzeń wynoszą od 17 do 23,5 tys. złotych netto (+VAT), co daje nam wzrost mediany dolnych widełek o 20 proc., a górnych o 18 proc. Natomiast w przypadku UoP mediany proponowanych zarobków wynoszą od 12,5 do 19 tys. złotych brutto, co przekłada się na wzrost mediany dolnych widełek o 17 proc., a górnych o 19 proc.
„Walka o kandydatów(-ki) IT jest nadal bardzo zacięta – ma to odzwierciedlenie w rosnących zarobkach w sektorze tech. Mediany górnych i dolnych widełek wynagrodzenia zaliczyły prawie 20 proc. wzrost zarówno w przypadku B2B, jak i umowy o pracę. Wśród najlepiej opłacanych specjalizacji królują: AI, DevOps i Big Data, ale coraz więcej kategorii może liczyć na zarobki przekraczające 20 tys. złotych” – komentuje Tomasz Wija, Chief Growth Officer w No Fluff Jobs,
Na pierwszym miejscu bez zmian Backend
No Fluff Jobs po raz kolejny przeanalizował popularność poszczególnych kategorii, jakie pojawiają się na portalu. Jak się okazało, bez zmian na pierwszym miejscu znajduje się Backend (27 proc.), który znacząco odbił od Frontendu (11 proc.) i Fullstacka (10 proc.) zajmujących kolejne miejsca. Testing tuż za podium (9 proc.).
Specjaliści zajmujący się Backendem mogą liczyć na medianę widełek na poziomie od 17 do 25 tys. złotych (+VAT) przy B2B, a przy UoP od 13 do 20 tys. złotych brutto. Frontend to obszar, w którym można zarobić od 16 do 24 tys. złotych (+VAT) przy kontrakcie oraz od 12 do 18,5 proc. na umowie o pracę. Przy znajomości Fullstacka można oczekiwać wynagrodzenia od 17 do 24 tys. złotych (+VAT) przy B2B oraz od 13 do 20 tys. złotych brutto przy UoP. Natomiast osoby zajmujące się Testingiem mogą zarobić od 15 do 20 tys. złotych (+VAT) oraz od 11 do 16 tys. złotych brutto.
Coraz więcej specjalistów zarobi 20 tys. złotych
Co ciekawe, zaobserwowano również, że z każdym kwartałem pojawia się coraz więcej specjalizacji, które przebijają próg zarobków na poziomie 20 tys., wynagrodzenie na tym poziomie przy umowach B2B mogą otrzymać specjaliści w obszarach: Backend, Business Analysis, Business Intelligence, Embedded, Frontend, Fullstack, Gaming, Mobile, Product Management, Project Management, Security, Testing. Natomiast specjalizacje, które przekroczyły górną medianę widełek 20 tys. przy UoP to: Fullstack, Gaming, Product Management, Project Management.
Zarobki w poszczególnych kategoriach
Przykładowo specjaliści AI przy umowie B2B w 3. kwartale mogli zarobić od 20 do 28,5 tys. złotych netto (+VAT), DevOps od 20 do 27 tys. złotych netto, a Big Data od 20 do 27 tys. złotych netto (+VAT). Natomiast przy UoP zarobki osiągnęły poziom dla Big Data od 15 do 22 tys. złotych brutto, a dla DevOps i AI od 15 do 21,5 tys. złotych brutto.
No Fluff Jobs – portal z ogłoszeniami dla branży IT dostępny w 6 krajach i 8 językach, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy. Po intensywnym rozwoju od 2014 roku firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90 944 oferty pracy, odwiedziło go 2 900 000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30 000 000 odsłon.
Więcej o No Fluff Jobs:
https://nofluffjobs.com/
https://www.linkedin.com/company/no-fluff-jobs/
https://www.facebook.com/nofluffjobs/
https://www.instagram.com/_nofluffjobs/
https://twitter.com/nofluffjobs
Źródło informacji: No Fluff Jobs
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.11.2022, 10:32 |
Źródło informacji | No Fluff Jobs |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE