Newsletter

Biznes i finanse

Węgiel szansą dla Polski? Jacek Wilk: węgiel to nasz skarb, a nie problem

20.05.2019, 17:57aktualizacja: 20.05.2019, 17:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jacek Wilk na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego
Jacek Wilk na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego
Deklaracja Grzegorza Schetyny zwiastująca w przypadku wygranej PO likwidację węgla jako paliwa do domów w ciągu najbliższych 10 lat spotkała się z negatywnym odbiorem środowisk górniczych i ekspertów zajmujących się energetyką. Do grona zwolenników wykorzystania potencjału węgla w polskiej gospodarce od wielu lat zalicza się natomiast lider Konfederacji na Śląsku, poseł Jacek Wilk.

W latach 2014-2015 koalicja PO-PSL doprowadziła do upadłości spółki górnicze, zamykali kopalnie. „Formacja reprezentowana przez Schetynę nie jest na Śląsku wiarygodna, ale ludzie twierdzą, że skoro PO wychodzi z planem likwidacji węgla jako paliwa do ogrzewania domów i mieszkań, to widocznie ma jakiś pomysł. Oczywiście, że ma – będzie sprowadzał węgiel albo gaz z Rosji. Takie są ich pomysły” – twierdzi Kazimierz Grajcarek, wieloletni przewodniczący Sekretariatu Górnictwa

Pomysłu na wykorzystanie węgla w polskiej gospodarce zdaje się nie mieć także szefostwo Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie Polska importuje około 20 mln ton węgla (około 1/3 krajowego wydobycia) rocznie z Rosji zasilając kremlowską gospodarkę kwotą 3,5 mld zł rocznie za ten surowiec. W ramach kampanii wyborczej PiS sugeruje budowę elektrowni węglowej, co w wariancie minimalnym oznaczałoby około 40 mld zł. Teoretycznie to tylko koszt „piątki Kaczyńskiego”, a w praktyce kwota monstrualna i trudna do udźwignięcia.

W czasie kiedy główne formacje polityczne oskarżają się wzajemnie o zdradę interesów narodowych zupełnie inne podejście prezentuje lider Konfederacji w województwie śląskim, poseł Jacek Wilk. Medialne spory zastąpił dyskusją w budynkach Sejmu, gdzie w ramach Parlamentarnych Zespołów zaprasza specjalistów z branży górnictwa. Wilk jest założycielem i przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Programu POLSKA 3.0 oraz Parlamentarnego Zespołu ds. technologii podziemnego zgazowania węgla i kopalni Krupiński. Prace zespołów skupiają się przede wszystkim na opracowaniu wykorzystania nowoczesnych technologii oraz proponują nowy plan na rozwój energetyczny Polski.

Zapytaliśmy o komentarz posła Jacka Wilka, przewodniczącego koła Konfederacja: „Jeśli chodzi o kluczowy sektor gospodarki, jakim jest górnictwo, zazwyczaj spotyka się dwa skrajne podejścia: Pierwsze: dotować i dopłacać - na każdym etapie, przez cały czas. Drugie: jak najszybciej sprywatyzować. Niestety bezrefleksyjne podejście do tego w obydwu przypadkach prowadzi na manowce i jest oczywiście błędne, czego dowodzi chociażby bardzo wyraźnie przykład kopalni Krupiński” - przekonuje Wilk

Zamiast dopłat i bezmyślnej prywatyzacji Wilk proponuje zastosowanie nowoczesnych technologii. Mowa konkretnie o technologii podziemnego zgazowania węgla, która umożliwia produkcję wodoru w ogromnych ilościach wykorzystując węgiel oraz nieużywane już dzisiaj kopalnie.

Zespół ekspertów kierowany przez Wilka opiera się na badaniach i wyliczeniach najlepszych znawców tematu, m.in. Mariusza Jędryska, głównego geologa kraju. Po jednym z posiedzeń Wilk podkreślił, że „zasoby węgla kamiennego zlokalizowane poniżej poziomu 1200 m, czyli granicy obecnych technicznych możliwości, szacowane są na bardzo wielkie, wręcz ogromne, by nie powiedzieć: gigantyczne, gdyż prawdopodobnie są one nawet 10 razy większe niż te, które są na poziomie powyżej 1200 m, a co za tym idzie, jest to nieprawdopodobny potencjał, który daje możliwości produkowania przez Polskę miliardów metrów sześciennych wodoru”.

2 maja br. Poseł Wilk opublikował nawet spot pt. „Węgiel to nasz skarb”, w którym podkreśla problem dużego eksportu węgla z Rosji. Link: https://www.youtube.com/watch?v=NDQ4W4Q3Lzg

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 20.05.2019, 17:57
Źródło informacji Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ