Newsletter

Zamknięte podstawówki to nie problem. Naukę można kontynuować online w Szkole w Chmurze

13.03.2020, 15:54aktualizacja: 13.03.2020, 15:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. P.Soproniuk (3)
Fot. P.Soproniuk (3)
Od dziś wszyscy uczniowie szkół podstawowych w Polsce mogą bezpłatnie korzystać z platformy e-learningowej – Szkoła w Chmurze. Dostępne tam materiały w całości realizują podstawę programową MEN ze wszystkich przedmiotów objętych nauczaniem.

„W związku z zamknięciem szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, od dziś udostępniamy bezpłatnie naszą platformę e-learningową wszystkim uczniom i wszystkim szkołom podstawowym w Polsce – mówi Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze. - Uczniowie klas 4-8 znajdą tam kompletny program nauczania ze wszystkich przedmiotów w atrakcyjnej, innowacyjnej i angażującej formie” – wyjaśnia.

Każdy uczeń chcący skorzystać z platformy dostępnej pod adresem szkolawchmurze.org, dostanie bezpłatny login i hasło, dzięki którym będzie mógł kontynuować naukę w swojej klasie przez internet. Po zalogowaniu się do serwisu będzie mógł samodzielnie lub w uzgodnieniu z nauczycielem czy rodzicem wybrać przedmiot, którego chce się w danej chwili uczyć oraz konkretne zagadnienie przedstawione w formie karty pracy.

„Dostępne na naszej platformie kursy są całkowicie zgodne z obowiązującą podstawą programową, toteż ich zaliczenie oznacza nabycie przez ucznia wymaganej programem wiedzy” – zapewnia Truszkowski.

Nad opracowaniem platformy od dwóch lat pracował zespół kilkudziesięciu specjalistów, w tym doświadczonych nauczycieli poszczególnych przedmiotów. W projekcie uczestniczyło też kilkudziesięciu uczniów, tworzących swego rodzaju grupę fokusową. Ich uwagi oraz sugestie pozwoliły twórcom serwisu dostosować go do potrzeb i oczekiwań współczesnych nastolatków.

„Zależało nam bardzo, żeby stworzyć alternatywę dla klasycznego modelu edukacji, który dla wielu uczniów jest nieatrakcyjny i demobilizujący. Nauka w ramach Szkoły w Chmurze przebiega według schematu, który nazwaliśmy odwróconą lekcją – tłumaczy Truszkowski. - Tradycyjne nauczanie polega na tym, że uczeń dostaje podczas lekcji czy w podręczniku pewną określoną porcję wiedzy, która następnie jest sprawdzana. My postanowiliśmy odwrócić ten proces” – wyjaśnia.

Nauka na platformie polega na wypełnianiu kart pracy, czyli różnorodnych testów i zadań otwartych, pozwalających utrwalić zdobytą wiedzę. W jej trakcie uczniowie mogą otrzymać wskazówki i podpowiedzi, a także sugestie dotyczące dostępnych przez internet źródeł, z których mogą skorzystać. Materiały uzupełnione są o linki do dodatkowych, wartościowych materiałów – w tym podręczników dostępnych na oficjalnej platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl.

„Z doświadczenia wiemy, że uczniowie chcą i lubią rozwiązywać konkretne zadania, ucząc się w trakcie. Ta forma zdobywania wiedzy jest dla nich zdecydowanie atrakcyjniejsza od tradycyjnego modelu, polegającego na czytaniu podręcznika i zapamiętywaniu zapisanych tam faktów – przekonuje Truszkowski. - Dodatkową zaletą naszego systemu nauki jest to, że każdy uczeń może dostosować sposób pracy i tempo nauki do swoich możliwości. Może też na bieżąco śledzić postępy, jakie robi. Oczywiście to narzędzie jest również dostępne dla nauczycieli oraz rodziców”.

Twórcy platformy podkreślają, że dzięki indywidualnemu oraz dostosowanemu do potrzeb i możliwości każdego ucznia rytmowi edukacji, czas przeznaczony na naukę jest wykorzystywany dużo efektywniej niż podczas tradycyjnych lekcji w klasie, dzięki czemu uczniowie mogą przyswoić ten sam materiał znacznie szybciej.

„Dziś z powodu zagrożenia epidemiologicznego sytuacja jest nadzwyczajna. Ale gdy ten kryzys będzie już za nami, Szkoła w Chmurze będzie działać nadal, jako atrakcyjna alternatywa dla tych wszystkich uczniów, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą uczęszczać do zwykłych szkół” – podsumowuje Truszkowski.

Dodatkowe informacje:

• http://szkolawchmurze.org – strona platformy online Szkoła w Chmurze - pod tym adresem można założyć darmowe konto

• http://liceumwchmurze.pl/ - oficjalna strona Liceum w Chmurze, zbudowanego wokół Szkoły w Chmurze

• https://www.facebook.com/liceumwchmurze/ - profil w serwisie Facebook

• https://www.instagram.com/liceumwchmurze/ - profil w serwisie Instagram

• https://www.youtube.com/watch?v=pUMI4OknxIo – film grupy młodych ludzi, którzy podjęli decyzję o uczeniu się w domu (bez związku ze Szkołą w Chmurze i pandemią).

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji 13.03.2020, 15:54
Źródło informacji Szkoła w Chmurze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii