Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na obszarach wiejskich następuje niepokojący proces zmniejszania powierzchni gruntów rolnych oraz ich degradacji, trwałe wyłączanie zasobów ziemi uprawnej z użytkowania rolniczego, chaotyczny proces zalesiania oraz przeznaczania na cele nierolnicze. Jest to sprzeczne z zasadami trwałego, zrównoważonego rozwoju i wymaga wypracowania oraz wdrożenia koncepcji strukturalnego i przestrzennego zagospodarowania ziemi, będącej nieodnawialnym i wielofunkcyjnym zasobem przyrodniczym oraz produkcyjnym obszarów wiejskich. Konieczne jest zbudowanie podstaw skutecznej polityki wykorzystania ziemi, takiej polityki w naszym kraju brakuje. Okazją do dyskusji m.in. na te tematy będzie seminarium organizowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa pt. „Ziemia ginącym i podlegającym degradacji zasobem rolnictwa i obszarów wiejskich”, organizowanego w ramach projektu „Racjonalna i zasobooszczędna gospodarka w rolnictwie i na obszarach wiejskich”.
Od połowy lat 90. XX w. na cele niezwiązane z produkcją surowców rolno-żywnościowych przeznaczane są grunty rolne niezależnie od ich jakości. Przepisy prawne chroniące te cenne zasoby okazują się w praktyce mało skuteczne. Takie postępowanie zagraża szeroko rozumianemu bezpieczeństwu żywnościowemu, konieczne są działania ograniczające ubytek dobrych gleb z produkcji rolnej.
Przejmowanie gruntów od rolnictwa czy leśnictwa przez inne sektory gospodarki jest naturalnym następstwem rozwoju społeczno-gospodarczego. Bardzo ważne jest jednak to, by podejmowane decyzje o wyłączaniu z użytkowania gruntów rolnych czy leśnych cechował daleko posunięty racjonalizm i dalekowzroczność.
Odpowiednie gospodarowanie glebą może pomóc nam w zredukowaniu emisji gazów cieplarnianych i w przystosowaniu się do najgorszych skutków zmian klimatu. Jeśli jednak nie zatroszczymy się o glebę, możemy szybko zaostrzyć problemy związane ze zmianami klimatu.
Również sami rolnicy winni bardziej racjonalnie wykorzystywać i chronić zasoby dobrej ziemi rolniczej, podnosić kulturę rolną oraz dbać o szeroko rozumianą ochronę środowiska. Konieczne jest przeorientowanie polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, w tym polityki rozwoju obszarów wiejskich.
Seminarium będzie okazją do spotkania z ekspertami IRWIR, IUNG, IGPZ oraz Biur Geodezji i Terenów Rolnych i dyskusji nad problemem ubywających zasobów ziemi rolniczej i ich efektywnego i zrównoważonego wykorzystania. W ramach projektu chcemy wypracować podstawy diagnostyczne i koncepcyjne nowej polityki i zainicjować szeroką dyskusję na ten temat. Dyskusja będzie też próbą sformułowania zaleceń dla osób kształtujących politykę rozwoju i jej przestrzenny wymiar w zakresie prawidłowej gospodarki ziemią.
Więcej na temat seminarium:
Rejestracja na seminarium s.konopacka-bak@fdpa.org.pl
http://www.fdpa.org.pl/seminarium
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.05.2018, 13:54 |
Źródło informacji | Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
FPP: paragonowa biurokracja kontra cyfrowa rzeczywistość
Pracownicy i pracodawcy muszą gromadzić papierowe paragony, by udokumentować wydatki na posiłki w ramach benefitów żywieniowych, mimo że firmy od dawna stosują znacznie prostszy i nowocześniejszy mechanizm kontroli. Ten zbędny – zdaniem FPP, wymóg szczególnie kontrastuje z podejściem państwa do innych świadczeń społecznych, gdzie beneficjenci nie muszą w jakikolwiek sposób dokumentować swoich wydatków. Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje o naprawę tych przestarzałych przepisów.- 23.12.2024, 12:52
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Federacja Przedsiębiorców Polskich
-
Image
Prezes Taurona: dystrybucja to rdzeń biznesowy naszej firmy (komentarz ekspercki) PAP
Osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku, 60 mld zł inwestycji w segment dystrybucyjny i ponad 6 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i magazynach energii do 2035 roku - to kluczowe elementy nowej strategii Grupy TAURON na lata 2025-2035. „Zainwestujemy bardzo dużo pieniędzy w dystrybucję. To rdzeń biznesowy naszej firmy, który ma ogromny wpływ na rozwój regionów, gospodarki. Mocno stawiamy na ten segment” - podkreślił Grzegorz Lot, prezes TAURON Polska Energia.- 23.12.2024, 12:19
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom