Pobierz materiał i Publikuj za darmo
WASZYNGTON, D.C. - Rada ds. bezpieczeństwa inwestycji europejskich (Council for European Investment Security - CEIS) wydała dziś raport zatytułowany "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach rozwijających się: problemy z telekomunikacją i modernizacją Polski." Jego autorem jest szef CEIS Dr Robert J. Shapiro. Z raportu wynika, że Polska ma mniej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w stosunku do PKB, niż inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, oraz że problemy Polski są związane nie tylko z ekonomią, ale także z zarządzaniem. Raport CEIS rozważa różne czynniki polityczne, które mają wpływ na to, gdzie inwestują firmy międzynarodowe. Czynniki te to wymagania prawne, przepisy dotyczące zakładania nowej firmy, stabilna sytuacja polityczna, wywiązywanie się z umów, wiarygodność systemu prawnego i odpowiednie rozwiązywanie sporów pomiędzy firmami.
Kilka organizacji międzynarodowych wzięło ostatnio pod uwagę powyższe czynniki. Światowe Forum Ekonomiczne przyznało Polsce niemal ostatnie miejsce w rankingu krajów OECD jeśli chodzi o przejrzystość, wydajność i neutralność przepisów prawnych dotyczących rozstrzygania sporów pomiędzy firmami, a Bank Światowy odnotował spadek w reputacji Polski jako kraju, który zapewnia wiarygodny system prawny. Raport odnotowuje, że "taki rozwój sytuacji doprowadził do znacznego spowolnienia w nowych bezpośrednich inwestycjach międzynarodowych firm amerykańskich."
Raport koncentruje się również na bezpośrednich inwestycjach zagranicznych w telekomunikacji, które są konieczne do pełnego uczestnictwa kraju w światowej gospodarce. Od roku 1990 do 2003, Polska znajdowała się pod tym względem na szóstym miejscu wśród wszystkich krajów rozwijających się. Jednak liczba tych inwestycji znacznie się zmniejszyła w ostatnich latach, pozostawiając Polskę w tyle za innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej pod względem dostępu do szerokopasmowego internetu. W tym kontekście, raport rozważa także trwający od dziesięciu lat spór pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. (TPSA) a firmą Danish Polish Telecommunications Group (DPTG), i stwierdza, że spór ten "nadszarpnął reputację Polski jako kraju atrakcyjnego dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych" przez wzmocnienie wizerunku "Polski jako kraju o obniżonej reputacji, który nie spełnia standardów wydajności i neutralności podczas rozstrzygania sporów pomiędzy firmami, także sporów, w których biorą udział międzynarodowe spółki."
"Zagraniczni inwestorzy mają w chwili obecnej wybór, nie tak jak dwadzieścia lat temu, gdzie chcą ulokować swoje bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach rozwijających się" - powiedział Dr Shapiro, były podsekretarz ds. Ekonomicznych w Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych. "Szukają oni krajów stabilnych, których rządy szanują literę prawa. Gdy głowy państwa nie przejmują się obowiązującymi międzynarodowymi normami dotyczącymi handlu i finansowania inwestycji, inwestycje, które spowodowały gwałtowny wzrost i zyski w ostatnim dziesięcioleciu, zazwyczaj zwolnią lub mogą zostać całkiem wstrzymane."
Dr Shapiro przedstawi swoje wnioski podczas dyskusji panelowej w ramach Europejskiego Kongresu Ekonomicznego, który odbędzie się 16 maja w Katowicach, w Polsce.
Rada ds. bezpieczeństwa inwestycji europejskich kontynuuje badanie gospodarek państw tego regionu i jest obecnie na etapie przygotowywania raportu na temat klimatu wokół bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Estonii.
Rada ds. bezpieczeństwa inwestycji europejskich (CEIS), której przewodniczącym jest Robert J. Shapiro, były podsekretarz ds. Ekonomicznych w Departamencie Handlu Stanów Zjednoczonych, została założona w celu propagowania przestrzegania prawa, przejrzystości i odpowiedzialności finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne przenoszą się na nowe rynki z powodu kilku głośnych spraw sądowych, które miały negatywny wpływ na zaufanie inwestorów zagranicznych do krajów tego regionu. CEIS ocenia rynki różnych krajów, promuje praktyczne rozwiązania promocji inwestycji, stabilizacji i pozytywnego rozwoju. Dodatkowe informacje na stronie internetowej http://www.investmentsecurity.org.
Źródło: Council for European Investment Security
KONTAKT:
tel. +1-800-454-3196
e-mail: info@investmentsecurity.org
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.04.2011, 12:28 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |