Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie ("Spółka") informuje, iż w dniu 14 sierpnia 2014 roku konsorcjum firm w składzie:
1) Bilfinger Infrastructure S.A z siedzibą w Warszawie (Lider);
2) ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie (Partner);
3) Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PEBEKA S.A z siedzibą w Lubinie (Partner);
4) Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o.;
5) Kolejowe Zakłady Automatyki Katowice S.A.;
(zwane łącznie: "Powodem", "Wykonawca"), złożyło pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie - XXVI Wydział Gospodarczy ("Sąd") przeciwko PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. z siedzibą w Warszawie ("Pozwany").
W złożonym pozwie Powód wnosi o zasądzenie od Pozwanego kwoty 72.835.010.99 wraz z odsetkami liczonymi od dnia 18 sierpnia 2012 roku do dnia zapłaty (z czego na rzecz Spółki przypada kwota 18.521.943,30 PLN, wraz z odsetkami liczonymi od dnia 18 sierpnia 2012 roku do dnia zapłaty) z tytułu kar umownych za opóźnienie w przekazaniu placu budowy przez Pozwanego na kontrakcie realizowanym przez Wykonawcę dotyczącym wykonania robót budowlanych modernizacji linii kolejowej Nr 8. Etap I: odc. Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie i budowy łącznicy Warszawa Służewiec - Lotnisko Okęcie. Faza 3 roboty budowlane na łącznicy, w ramach projektu nr POIiŚ 7.1-18: "Modernizacja linii kolejowej nr 8, budowa łącznicy lotniska Okęcie" ("Kontrakt").
Zgodnie z treścią umowy na Kontrakt zawartej pomiędzy Wykonawcą a Pozwanym w dniu 27 października 2009 roku, Pozwany zobowiązany był do przekazania Wykonawcy prawa dostępu do wszystkich części placu budowy przedmiotowego kontraktu i użytkowania ich, w terminach podanych w załączniku do zawartej umowy. W przypadku opóźnienia ze strony Pozwanego w przekazaniu ww. prawa, Wykonawca uprawniony był do naliczenia Pozwanemu kar umownych w wysokości 0,05% całkowitej ceny brutto Kontraktu opiewającej na 233.820.268,39 PLN za każdy dzień opóźnienia w przekazaniu Wykonawcy prawa dostępu do wszystkich części placu budowy. Powód opiera pozew na twierdzeniu, że Pozwany nie wywiązał się z ww. obowiązku w określonych w załączniku do umowy terminach a łączny okres opóźnienia w przekazaniu przez Pozwanego całości placu budowy wyniósł 623 dni.
Zaznacza się, iż Kontrakt został wykonany przez Wykonawcę i odebrany przez Pozwanego.
Przed złożeniem przedmiotowego pozwu w Sądzie, Powód podejmował próby polubownego rozwiązania sporu, niemniej jednak Pozwany odmówił zawarcia ugody.
W związku z powyższym koniecznym stało się wystąpienie przez Wykonawcę w przedmiotowej sprawie na drogę sądową.
Spółka nie jest w stanie na obecnym etapie ocenić czy i w jakim zakresie wniesione powództwo zostanie uwzględnione przez Sąd, niemniej jednak kwota dochodzona z tytułu kar umownych za opóźnienie w przekazaniu placu budowy została wyliczona w oparciu zapisy umowy zawartej pomiędzy stronami i jest podparta rzetelnie przygotowaną dokumentacją dowodową. Należy wziąć pod uwagę, że Pozwany w odpowiedzi na pozew może zarówno kwestionować obowiązek zapłaty kar umownych, jak i żądać zmiarkowania (obniżenia) przez Sąd ich wysokości.
Informacja o wszczęciu przedmiotowego postepowania sądowego została przekazana do wiadomości publicznej ponieważ wartość jego przedmiotu przekracza 10% wartości kapitałów własnych Spółki.
Podstawa prawna: § 5 ust. 1 pkt. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim.
Więcej na: biznes.pap.pl
kom espi pif/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.08.2014, 16:47 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |