Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Minister przedsiębiorczości i technologii w poniedziałek w Berlinie spotkała się z niemieckim ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem. Rozmawiano m.in. o propozycji Komisji Europejskiej ws. budżetu na przyszłą perspektywę 2021-2027.
"Zgodnie z pierwszą, zaprezentowaną w ubiegłym tygodniu propozycją budżetu, Polska i Niemcy bardzo dużo tracą w porównaniu do tego obecnego. Jak powiedział mi minister Altmaier to dobra podstawa do zbudowania koalicji negocjacyjnej między Polską a Niemcami. Zgodziliśmy się oboje, że jest to pierwsza propozycja Komisji Europejskiej, od której rozpoczną się negocjacje" - powiedziała Emilewicz.
Minister zwróciła uwagę, że unijnemu komisarzowi ds. budżetu Guentherowi Oettingerowi zależy na tym, by negocjacje nt. przyszłych ram finansowych zakończyły się szybko, czyli jeszcze w tym roku. "My mówimy, nie tempo, nie czas, tylko jakość budżetu jest ważna" - podkreśliła Emilewicz.
Szefowa MPiT rozmawiała z Altmaierem także o wzmocnieniu bilateralnych stosunków gospodarczych między Polską a Niemcami. "Zwróciliśmy uwagę, że obie strony mogą budować nowe relacje w branżach takich jak m.in. elekromobilność czy przy budowie baterii litowo-jonowych. Niemcy są zainteresowani mocniejszą współpracą w obszarze Przemysłu 4.0. Umówiliśmy się, że wskażemy inicjatywy, które to umożliwią - dodała.
Zgodnie z przedstawioną przez KE propozycją Polska ma otrzymać 64,4 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE na lata 2021-2027. Cięcia wynoszące ponad 23 proc. oznaczają, że do Polski ma trafić 19,5 mld euro mniej niż obecnie. (PAP)
mick/ pko/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.06.2018, 11:22 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |