Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według Eurostatu, wzrost wskaźnika zatrudnienia w woj. dolnośląskim między 2006 r. i 2016 r. był rekordowo wysoki w skali całej UE - wyniósł 12,5 pkt proc., przy średniej unijnej na poziomie 2,2 pkt proc. (podobną skalę wzrostu do tej w woj. dolnośląskim odnotowano w trzech regionach kandydującej do UE Turcji).
Jak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego, w 2016 r. na Dolnym Śląsku pracowało zawodowo 70 proc. osób w wieku 20-64 lata, 10 lat wcześniej odsetek ten wynosił zaledwie 57,5 proc. W tym samym czasie w Polsce zatrudnienie urosło o 9,2 pkt proc. do poziomu 69,3 proc., a w całej Unii Europejskiej osiągnęło poziom 71,1 proc. (wzrost o 2,2 pkt proc.).
W ślad za Dolnym Śląskiem w czołówce pod względem poprawy wskaźnika znalazło się woj. pomorskie oraz Berlin, będący osobnym obszarem statystycznym na szczeblu regionu (NUTS 2). W obu przypadkach wzrost osiągnął poziom 12,2 pkt proc.; w woj. pomorskim - z 58,4 proc. do 70,6 proc.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Lewis Dijkstra z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE, chodzi o okres przed i po kryzysie, który miał niewielki wpływ na Polskę i Niemcy. Zaznaczył, że w Polsce technicznie nie było nawet recesji - stopa wzrostu zmniejszyła się, ale nie stała się negatywna, możliwe było kontynowanie wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia, zwiększyła się również wydajność. „Pokazuje to, że te dwa polskie regiony i Berlin są silne, i że są w stanie tworzyć zrównoważone miejsca pracy. My przynajmniej tak interpretujemy te zmiany” – podkreślił. (PAP)
kic/ woj/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.10.2017, 15:53 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |