Newsletter

GUS: spada ilość gospodarstw domowych w domach wielorodzinnych

24.09.2017, 11:34aktualizacja: 24.09.2017, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Choć większość z nas mieszka w domach wielorodzinnych, to rośnie odsetek tych, którzy mieszkają w wolnostojących domach jednorodzinnych, szeregowcach i bliźniakach - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS wyliczył, że w latach 2005–2016 o 3,9 pkt. proc. spadła ilość gospodarstw domowych mieszkających w budynkach wielorodzinnych (do 55,3 proc.) i jednocześnie wzrosła w domach jednorodzinnych wolnostojących o ponad 3 pkt. proc (do 38,2 proc.), w domach jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej o 1 pkt. proc. (do 6,4 proc.).

W 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zajmowało mieszkanie o powierzchni 77,2 m kw. Składało się ono z trzech pokoi i było nieco większe niż w 2015 r., gdy było to 76,7 m kw i 2,9 pokoju. Średnio - na jedną osobę - przypadało 27,6 m kw. powierzchni użytkowej i jeden pokój (w 2015 r. – 27,4 m kw.) - wynika z opracowania dotyczącego budżetów polskich gospodarstw domowych w 2016 r.

Według gusowskiej definicji, powierzchnia użytkowa to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym - pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alkow, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku i garderoby. Do powierzchni użytkowej wlicza się też takie pomieszczenia, jak np. domowe siłownie czy pracownie artystyczne. Nie wlicza się za to balkonów, tarasów, loggi, antresoli, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, komórek na opał, a także garaży, hydroforni i kotłowni.

Największą przeciętną powierzchnią użytkową mieszkań dysponowały gospodarstwa domowe rolników - 124,2 m kw. Z kolei największą powierzchnię użytkową na osobę miały gospodarstwa domowe emerytów (37,4 m kw.) oraz rencistów (36,6 m kw.), co - jak zauważyli analitycy GUS - wiąże się z mniejszą liczbą osób w gospodarstwie domowym. (PAP)

drag/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2017, 11:34
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ