Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kwarantanna a obowiązki zawodowe
Wynagrodzenie albo zasiłek za czas kwarantanny
W trakcie trwania epidemii koronawirusa może zdarzyć się, że będziesz przebywał na kwarantannie domowej. Możesz się na niej znaleźć z kilku powodów - dlatego że miałeś bliski kontakt z osobą zakażoną, albo dlatego że Twój domownik otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19.
Pierwsze, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji, to poinformować swojego pracodawcę o rozpoczęciu obowiązkowej kwarantanny. Zrób to telefonicznie lub mailowo. Jeżeli skontaktowała się z Tobą Państwowa Inspekcja Sanitarna i informacje o Twojej kwarantannie są w systemie – nie musisz przekazywać swojemu pracodawcy żadnych dodatkowych dokumentów. Nie potrzebujesz także zwolnienia lekarskiego.
Co w momencie, kiedy Twój domownik ma pozytywny wynik testu, a Ty automatycznie przechodzisz na kwarantannę? W takiej sytuacji istnieje możliwość, że Państwowa Inspekcja Sanitarna nie skontaktuje się z Tobą, a informacje o kwarantannie nie pojawią się w systemie. Oznacza to, że Twój pracodawca nie będzie miał do nich również dostępu. Wtedy powinieneś maksymalnie do 3 dni od zakończenia kwarantanny, napisać krótkie oświadczenie dla swojego pracodawcy. Powinno ono zawierać:
- Twoje imię i nazwisko oraz numer PESEL (jeżeli go posiadasz),
- datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny (dzień, w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu),
- datę zakończenia kwarantanny (kwarantanna kończy się po 7 dniach od momentu zwolnienia z izolacji zakażonego domownika),
- imię, nazwisko, numer PESEL osoby zakażonej, a także dzień rozpoczęcia i zakończenia przez nią izolacji w warunkach domowych.
Praca zdalna w czasie kwarantanny
Pracujesz w biurze i chciałbyś zdalnie wykonywać swoje obowiązki w trakcie trwania kwarantanny? Nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli możesz wykonywać swoją pracę z miejsca, w którym odbywasz kwarantannę – jednocześnie nie łamiąc jej zasad, powinieneś ustalić to ze swoim pracodawcą. Pamiętaj, że jeżeli w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpisz o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będziesz wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie Ci przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało Ci wynagrodzenie za wykonaną pracę.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców
Od 9 do 29 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Możesz z niego skorzystać, jeśli żłobek, przedszkole lub szkoła Twojego dziecka zostały zamknięte. Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
- do 8 lat,
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Wniosek o przyznanie dodatkowe zasiłku opiekuńczego musisz złożyć do swojego pracodawcy. Wzór dostępny jest tutaj.
Kwarantanna i izolacja dziecka
Kwarantanna lub izolacja dziecka są traktowane tak jak jego choroba. Jeśli Twoje dziecko nie skończyło 14 lat (dziecko z niepełnosprawnościami do 18 roku życia) możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Podstawą do jego wypłacenia jest oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
Oświadczenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko ubezpieczonego,
- numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
- dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
- dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
- podpis ubezpieczonego.
Wzór oświadczenia dostępny jest tutaj.
Pracodawca albo ZUS może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej z prośbą o potwierdzenie informacji zawartych w Twoim oświadczeniu.
Z wykorzystaniem informacji z Serwisu RP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 16.11.2020, 07:33 |
Źródło informacji | Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ