Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Powszechną praktyką stał się system pracy zdalnej. Wprowadził ją też koniński urząd. Zmienił też również sposób obsługi interesantów – promowana jest komunikacja elektroniczna, jeśli to możliwe urzędnicy starają się umawiać wizyty interesantów na konkretne terminy. Zaznaczmy, że urząd w Koninie nigdy nie zaprzestał bezpośredniej obsługi i bez przerw przyjmował mieszkańców. W różnych punktach urzędu zainstalowano dozowniki z płynami odkażającymi. Przestrzegane są zasady bezpieczeństwa typu obsługa w maseczkach, pleksi w punktach obsługi interesantów. Wiele konferencji, zebrań, nawet sesje Rady Miasta Konina czy komisje Rady odbywają się w systemie zdalnym.
Rok pandemii to wiele wydarzeń kulturalnych czy sportowych odwołanych na skutek obostrzeń, a także funkcjonowanie placówek kultury i sportu w ograniczonym zakresie. To też rewolucja w szkołach, które musiały przejść na zdalny system nauki. Aby wspomóc uczniów i nauczycieli stojących przed tym wyzwaniem, Konin zrealizował dwa ogólnopolskie programy: „Zdalna szkoła", gdzie za 99 962,10 zł kupiono 42 laptopy do zdalnej nauki i „Zdalna szkoła+". W tym ostatnim przypadku 125 076,24 zł przeznaczono na zakup 76 tabletów. W Koninie 1 256 nauczycieli skorzystało z rządowego wsparcia przeznaczonego na zakup sprzętu czy oprogramowania do kształcenia na odległość.
Miasto udzielało wsparcia mieszkańcom. Przekazało ponad 30 tysięcy pakietów składających się z maseczki i rękawiczek. Zamontowało w mieście trzy publiczne dystrybutory z płynami odkażającymi. Przedszkola, szkoły, hospicjum, Dom Pomocy Społecznej zaopatrywane są w płyny odkażające, środki ochrony i urządzenia odkażające. Publicznym przewoźnikom: MZK i PKS-owi urząd przekazał zamgławiacze do odkażania autobusów. Stację Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie wyposażył w namioty do poboru wymazów oraz organizacji śluz kontaminacyjnych. W ubiegłym roku wspólnie w Inspekcją Sanitarną i Wojskami Obrony Terytorialnej przygotował polowy punkt poboru wymazów, który był okazją do sprawdzenia systemu współdziałania między podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Dzięki wsparciu samorządu, które wynosiło 100 tysięcy złotych koniński szpital zakupił samochód do przewozu próbek do laboratorium oraz sprzęt medyczny. Prezydent powołał miejskiego koordynatora ds. szczepień, którego zadaniem jest m.in. organizowanie dowozów na szczepienia osób potrzebujących takiej formy pomocy. Według danych rządowych w mieście zaszczepionych zostało 11.937 osób, liczba szczepień dziennych 142, a 3.286 osób przyjęło drugą dawkę szczepionki.
W tym trudnym czasie Konin realizuje duże i ważne inwestycje, takie jak: budowa łącznika ulic Wyzwolenia z I. Paderewskiego, przebudowa zabytkowego Domu Zemełki oraz mostu Bernardynka. Koronawirus wpłynął na tempo prac przy ul. Kleczewskiej. W tym przypadku zaszła konieczność wyznaczenia nowego terminu zakończenia inwestycji. Razem z partnerami: Metropolią Poznań oraz Poznańskim Centrum Otolaryngologii miasto chce utworzyć w Hotelu Konin Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodych ludzi borykających się z problemami wywołanymi przez pandemię. Warto podkreślić, że na początku pandemii Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Koninie zaoferowała mieszkańcom telefoniczne wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Na pierwszej linii frontu cały czas są pracownicy socjalni, asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej MOPR. To osoby pracujące w terenie i świadczące bezpośrednią pomoc w domach mieszkańców. Działalności mimo pandemii nie zawiesiła Sekcja Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej, która zapewnia całodobowe schronienie osobom doświadczającym przemocy domowej, w tym dzieciom. Bez przerw działa też administracja MOPR, dzięki czemu wszystkie świadczenia są wypłacane na czas. Miasto było zmuszone zawiesić organizację otwartych spotkań świątecznych, ale zaopatrzyło najbardziej potrzebujących w wigilijne paczki żywnościowe.
Samorząd Konina jako pierwszy w regionie, 1 kwietnia ubiegłego roku, uruchomił pakiet pomocy przedsiębiorcom pokrzywdzonym przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Zaoferował dwa rodzaje wsparcia: odroczenie zapłaty lub rozłożenie na raty (na 4 miesiące) podatku od nieruchomości, a także zmniejszenie opłaty za najem miejskich lokali usługowych przedsiębiorcom, którzy utracili dochody. Z tej ostatniej formy wsparcia skorzystały 122 firmy. Decyzją prezydenta miasto pomogło też sprzedawcom kwiatów i zniczy, którzy liczyli straty na skutek nagłego zamknięcia cmentarzy przed 1 listopada.
Mimo pandemii są też pozytywne informacje. Po finansowym rozliczeniu roku, o sześć lat wcześniej Konin spłaci kredyt w wysokości 11 milionów złotych. Jak podkreśla prezydent Korytkowski: „przez ten czas koronawirus przestał być dla nas czymś nieznanym. Poznaliśmy naszego „wroga”. Nauczyliśmy się z nim walczyć i mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda się nam go pokonać”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.03.2021, 05:44 |
Źródło informacji | Konin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ