Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Surowce nieenergetyczne są podstawowym komponentem nowoczesnego przemysłu, szczególnie nowoczesnych technologii. Na przykład współczesne smartfony wykorzystują - choć w niewielkich ilościach - do 50 różnych surowców metalicznych. Wyświetlacz LED zbudowany jest m.in. z indu, ceru i europu, bateria – z litu i kobaltu, głośnik i mikrofon wykorzystują właściwości neodymu i dysprozu, a wewnętrzna instalacja elektryczna – miedzi, cyny, cynku, srebra, złota, wolframu, palladu, tantalu i galu.
Zwiększenie zapotrzebowania na surowce nieenergetyczne będzie spowodowany wzrostem liczby ludności i poziomu urbanizacji, a także – z dużym prawdopodobieństwem - z powodu rosnących standardów życia i zwiększającej się konsumpcji. Zgodnie z prognozami McKinsey Global Institute w ciągu najbliższych 20 lat liczba osób z klasy średniej zwiększy się o ponad 3 miliardy konsumentów (głównie z tzw. państw BRICS).
Na początku marca grupa uczonych m.in z AGH, SGPiS i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pod kierunkiem b. wicepremierów i ministrów gospodarki prof. Jerzego Hausnera i dr Janusza Steinhoffa przedstawiła obszerny raport, z którego wynika, że Polska jest krajem zasobnym w surowce mineralne, nie ma jednak spójnej polityki surowcowej. Autorzy raportu stwierdzili m.in., że problematyka surowcowa jest praktycznie nieobecna w strategicznych dokumentach rządowych. (PAP)
drag/ jzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.04.2015, 10:17 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |