Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– W naszym regionie chcemy zdecydowanie zwiększania obecności USA – podkreślił Radosław Sikorski w wyemitowanym 22 lipca br. wywiadzie dla amerykańskiego publicznego radia (NPR). W rozmowie szef polskiej dyplomacji wskazał na zabiegi zmierzające do uzyskania większego wsparcia Waszyngtonu dla całego regionu, w którym istnieje „poczucie zagrożenia”. Jak wyjaśnił minister Sikorski „podczas gdy bazy NATO istnieją w krajach takich jak Wielka Brytania, Hiszpania czy Niemcy – państwach, które mogą czuć się bezpiecznie – nasze prośby w tej kwestii traktowane są bardzo powściągliwie”.
W nawiązaniu do spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli, na którym omówiono kwestię rozszerzenia sankcji wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za destabilizowanie sytuacji na Ukrainie, minister został z kolei zapytany o koszty implementacji sankcji wobec Rosji przez Unię Europejska. Radosław Sikorski podkreślił, że w odróżnieniu do USA, handel z Rosją pozostaje ważnym czynnikiem dla gospodarek szeregu państw europejskich. – Sankcje zawsze wiążą się z kosztami – przypomniał minister. – Ale dzisiaj wśród państw europejskich panowało wspólne przeświadczenie, że konieczne jest wyznaczenie jasnych granic oraz wysłanie stronie rosyjskiej silnego komunikatu – podkreślił. – Byłe republiki ZSRR stały się w pełni suwerennymi państwami, ich granice są uznane przez społeczność międzynarodową i nie mogą być zmieniane przy użyciu siły – dodał minister odnosząc się do konfliktu ukraińskiego.
W rozmowie szef polskiej dyplomacji wskazał również na konieczność pełnej współpracy w śledztwie w sprawie zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17. Zaznaczył, że ważne jest przekazanie wymiarowi sprawiedliwości wszystkich osób podejrzanych o udział w tym wydarzeniu. Minister wskazał ponadto na powszechne obawy związane z potwierdzonymi sygnałami o usuwaniu dowodów rzeczowych z miejsca katastrofy przez jej prawdopodobnych sprawców. – Ostatecznie rozstrzygającym dowodem byłyby fragmenty rakiety we wraku samolotu, zawierające numery seryjne, umożliwiające identyfikację państwa, w zasobach którego znajdował się pocisk – ocenił.
W audycji wskazano też na zaangażowanie polskiego ministra spraw zagranicznych w projekt zmian europejskiej polityki energetycznej, ukierunkowanej na obniżenie cen gazu kupowanego przez kraje UE w Rosji.
Źródło: amerykańskie radio publiczne NPR
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.07.2014, 11:34 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |