Newsletter

PKO Bank Polski wprowadza złotego do bezpośrednich rozliczeń w Singapurze

25.10.2019, 14:26aktualizacja: 25.10.2019, 14:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PKO Bank Polski we współpracy z jednym z największych banków z Singapuru – OCBC, wprowadził złotego do wzajemnych rozliczeń.

Tym samym klienci banku uzyskali możliwość płacenia bezpośrednio w polskiej walucie w transakcjach dwustronnych, z pominięciem różnic kursowych oraz prowizji dla banków pośredniczących.

„PKO Bank Polski jest biznesowo zaangażowany w różnych rejonach świata. Cały czas dążymy do tego, by skrócić czas transferu środków ze wszystkich tych obszarów” – mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO BP, nadzorujący Obszar Bankowości Międzynarodowej i Transakcyjnej.

Według niego, skrócenie procesu transferu środków jest możliwe dzięki kontaktom międzynarodowym z bankami korespondentami PKO BP.

„Rachunki, które posiadamy w tamtych bankach i odpowiednie rachunki tamtych banków u nas, nie tylko przyspieszają transfer środków, ale też dają możliwość korzystania z szerokiej tabeli walut, w których realizujemy rozliczenia międzynarodowe” – dodaje Maks Kraczkowski.

Aktualnie PKO Bank Polski rozlicza transakcje bezpośrednio w 23 walutach świata, w tym tak egzotycznych, jak dolary singapurskie, hongkońskie czy nowozelandzkie.

Radosław Ptaszek, dyrektor departamentu bankowości zagranicznej i instytucjonalnej w PKO BP, zwraca uwagę, że niektóre banki w Polsce oferują znacznie więcej walut do rozliczeń zagranicznych. „Ale tak naprawdę one nie robią tego bezpośrednio, tylko poprzez swoje banki-matki, gdzieś na świecie. Jeśli my mówimy, że obsługujemy bezpośrednio, to znaczy, że mamy tam banki partnerskie” – mówi Radosław Ptaszek.

Oznacza to, że korzystając z pośrednictwa tylko jednej instytucji finansowej klient może na przykład do Singapuru wysłać pieniądze, zapłacić fakturę w danej walucie i wymienić bezpośrednio złotego na singapurskie dolary (z pominięciem przeliczania na euro lub dolary).

Według Radosława Ptaszka, największym wyzwaniem tego obszaru działalności bankowej jest posiadanie kontrahentów w różnych strefach czasowych. „Ponadto każdy kraj ma swój własny wewnętrzny system rozliczeniowy, tak jak u nas ELIXIR. Musimy wiedzieć, jak do niego się dostać oraz jak sformatować transakcję, żeby była automatyczna i poprawna” – mówi dyrektor departamentu bankowości zagranicznej i instytucjonalnej w PKO BP.

„Jesteśmy zobligowani przestrzegać wielu regulacji zapobiegających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, czyli odpowiednio filtrować transakcje” – dodaje Radosław Ptaszek.

„PKO Bank Polski stara się, żeby współpraca z bankiem – zarówno w Polsce, jak i globalnie – przebiegała po korzystnych cenach dla naszych klientów, zarówno biznesowych, jak i detalicznych” – podkreśla wiceprezes Kraczkowski.

Rozliczenia międzynarodowe były jednym z tematów zorganizowanego przez PKO BP 24 października 2019 r. w Warszawie Międzynarodowego Seminarium Bankowości (PKO International Banking Seminar). Konferencja zgromadziła przedstawicieli 65 banków ze wszystkich regionów świata. Były to osoby zarządzające bankowością zagraniczną.

Celem spotkania było pogłębienie relacji i nawiązanie nowych kontaktów biznesowych w zakresie bankowości zagranicznej. „PKO BP po raz trzeci organizując tego typu wydarzenie daje jasny sygnał, że jesteśmy bankiem z dużymi aspiracjami międzynarodowymi, które mają pokrycie w sieci naszych kontaktów globalnych” – mówi Maks Kraczkowski.

PKO Bank Polski jest korporacyjnie obecny w Niemczech, Czechach, wkrótce będzie także na Słowacji. Współpracuje z 1300 bankami z całego świata. „Towarzyszymy przedsiębiorcom, firmom w ich rozwoju naturalnym zarówno w Polsce, ułatwiamy rozwój w Europie, a dzięki bankowości korespondenckiej w dużej mierze usprawniamy ich obecność biznesową na świecie” – podsumowuje wiceprezes Kraczkowski.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2019, 14:26
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ