Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W czasie uroczystości otwarcia na gmachu dworca odsłonięto tablicę, upamiętniającą przybycie na stałe do Torunia wiosną i latem 1945 r. profesorów, innych naukowców i pracowników administracyjnych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, którzy tworzyli Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Władze Torunia przejęły dworzec od PKP pod koniec 2013 r., z wyłączeniem infrastruktury związanej z ruchem pociągów. Prezydent zaznaczył, że przejęcie, co prawda dotyczyło w praktyce tylko budynków, ale na koszt miasta zostały przeprowadzono również rewitalizację peronów i przejść podziemnych.
Dzięki modernizacji poprawiono funkcjonalność i estetykę dworca, który postał w drugiej połowie XIX w. W budynku dworca przeniesiono kasy biletowe, a miejsce po nich przeznaczono na działalność komercyjną. W nowym miejscu urządzono też dwie poczekalnie, a w budynku wkrótce mają zostać otwarte restauracja i kawiarnia,
Obecnie główny hall i perony połączone są przejściem podziemnym. Istniejące dotychczas przejście podziemne od strony północnej zostało poszerzone, a od nowa wybudowano łączący się z nim tunel z wyjściem na południową część miasta. Na zewnętrzne perony z przejścia podziemnego można dostać się windami. Schody ruchome wiodą do tunelu od północy i z tunelu do hallu.
W budynku dawnej poczty dworcowej pomiędzy peronami powstał hostel z 56 miejscami noclegowymi o standardzie turystycznym.
Przed dworcem zmodernizowano pętlę autobusową, przy której znalazły się zadaszone wiaty dla pasażerów, a także zadaszony parking na 90 rowerów. W sąsiedztwie urządzono parking na 110 miejsc.(PAP)
rau/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.11.2015, 15:25 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |