Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Po Brukseli i Frankfurcie polscy przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w ekspansji od państwowego banku rozwoju także w Londynie. Przedstawicielstwo w stolicy Zjednoczonego Królestwa, oprócz wspierania polskich firm na rynku brytyjskim, ma monitorować regulacje dotyczące brytyjskiej gospodarki i budować relacje z rynkami finansowymi. W opinii prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczka, mimo brexitu Londyn pozostanie nadal ważnym ośrodkiem dla świata finansów.
Do działających już dwóch przedstawicielstw Banku Gospodarstwa Krajowego, w Brukseli i Frankfurcie nad Menem, dołączyła niedawno trzecia placówka - w Londynie. Mieści się ona w słynnym wieżowcu The Gherkin, w dzielnicy finansowej miasta.
Poza monitoringiem regulacji związanych z brytyjską gospodarką i budowaniem relacji, przedstawicielstwo BGK na terenie Zjednoczonego Królestwa wspiera ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw, a także promuje Polskę i polską gospodarkę.
Filozofia naszej obecności w różnych miejscach nawiązuje do działalności innych banków rozwoju. To dla nas szansa do budowania relacji w ważnych ośrodkach - centrach finansowych oraz centrach regulacyjnych - podkreśla prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.
BGK aktywnie wspiera ekspansję polskich firm. Tworzenie sieci przedstawicielstw zagranicznych BGK jest istotnym wzmocnieniem obecności Polski na rynkach zewnętrznych. Dotychczas dzięki udzielonemu przez BGK finansowaniu polskie firmy są obecne już w 69 krajach na 6 kontynentach.
Pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo BGK otwarto w Brukseli w 2018 roku. W 2019 roku kolejne zostało uruchomione we Frankfurcie nad Menem. Po Londynie bank planuje otwarcie przedstawicielstw w kolejnych krajach europejskich (Amsterdam), a także w Stanach Zjednoczonych (w pierwszej kolejności w Waszyngtonie) oraz w Azji (Singapur).
„Bruksela była dla nas naturalnym wyborem. Tam powstają regulacje mające wpływ na całą europejską gospodarkę i system bankowy. Dla lądowej Europy centrum finansowym jest również Frankfurt. To tam z Londynu po brexicie przenoszą się niektóre instytucje finansowe. My jednak uważamy, że Londyn będzie nadal ważnym ogniwem w globalnym systemie centrów finansowych” - zaznacza Beata Daszyńska-Muzyczka.
Maciej Barański, dyrektor wsparcia inwestycji z Europy Środkowej w Ambasadzie Brytyjskiej powiedział:
„Otwarcie londyńskiego przedstawicielstwa Banku Gospodarstwa Krajowego, które było aktywnie wspierane przez Department for International Trade, jest znaczącym i wysoce pożądanym krokiem w procesie budowy infrastruktury wsparcia internacjonalizacji polskich firm, a zwłaszcza wchodzenia na brytyjski rynek, który coraz częściej staje się dla nich trampoliną do globalnej ekspansji”.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim państwowym bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora publicznego w realizacji jego zadań. Bank jest partnerem finansowym aktywnie wspierającym przedsiębiorczość i efektywne wykorzystywanie programów rozwojowych. Jest jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.01.2020, 14:37 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |