Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W roku bieżącym Wiedeń zajął pierwsze miejsce w rankingu - po raz drugi z rzędu. Londyn zajął drugie miejsce, a miasto St. Albert w Kanadzie trzecie. Generalnie jednak to azjatyckie metropolie prezentują przekonujące koncepcje smart city.
W rankingu wzięto po uwagę inteligentne rozwiązania w zakresie takich wyzwań, jak wzrost liczby ludności, ruch drogowy i ochrona klimatu oraz różne rozwiązania smart służące mieszkańcom.
Wiedeń zapunktował dojrzałą strategią inteligentnego miasta, która jest również wdrażana przy konkretnych projektach. "Austriacka stolica przekonuje holistyczną strategią ramową i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie mobilności, ochrony środowiska, edukacji, zdrowia i administracji, jak również kontroli postępu poszczególnych projektów", wynika z badania.
W rankingu ocenianych jest łącznie dwanaście kryteriów i 31 podkategorii. Ich spektrum sięga od mieszkalnictwa po infrastrukturę, otwartość dla biznesu, edukację i system opieki zdrowotnej. Wiedeń uzyskał 74 na 100 możliwych do zdobycia punktów.
Burmistrz Wiednia Michael Ludwig nie zamierza jednak spocząć na laurach: "Fakt, że Wiedeń jest na szczycie rankingu i że Wiedeń jest tak dobrym miejscem do życia, nie jest ani rzeczą oczywistą, ani łatwym zadaniem. Celem jest rozwój miasta przyszłości i podejmowanie kolejnych kroków w oparciu o wiedzę".
Wielkim wyzwaniem jest dalsza digitalizacja z korzyścią dla mieszkańców miast. Jako przykłady sukcesu Wiednia wymieniono aplikację "Sag's Wien-App", poprzez którą można zgłaszać różne sprawy bądź problemy bezpośrednio do miasta - lub serwis "mein.wien", dzięki któremu z usług miasta można skorzystać online i bez wychodzenia do urzędu, np. zamówić naklejkę parkingową, zarejestrować dziecko do przedszkola lub zarejestrować działalność ogródka przy lokalu gastronomicznym.
"Wiedeń nie może stać się miastem dwóch prędkości, w którym tylko elity korzystają z digitalizacji" - ostrzegł Ludwig. Dlatego też miasto koncentruje się również na digitalizacji dla najmłodszych - w ciągu trzech lat każda szkoła miejska powinna być wyposażona w W-LAN, osoby starsze z kolei zapoznają się z możliwościami digitalizacji z asystentem pomocy domowej "WAALTeR".
Aby pozostać konkurencyjnym w przyszłości, Wiedeń rozbudowuje również swoją infrastrukturę cyfrową, np. o nowy standard 5G dla mobilnego Internetu.
Pełny raport do pobrania: https://www.rolandberger.com/en/Media/Smart-City-Index-Vienna-and-London-lead-the-worldwide-ranking.html
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 12.03.2019, 12:41 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ