Newsletter

Wicepremier Piechociński: zużycie stali w kraju wzrośnie do 2020 r. do 20 mln ton

08.07.2015, 13:54aktualizacja: 08.07.2015, 13:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Krajowe zużycie stali wzrośnie do 2020 r. do około 20 mln ton z 12,2 mln ton w 2014 r. - powiedział w środę na briefingu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

"W 2020 roku, o ile nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, zużycie stali wzrośnie do 20 mln ton" - powiedział. Zużycie wyrobów stalowych w Polsce w 2014 r. wyniosło 12,2 mln ton, o 17 proc. więcej niż w 2013 r. Wicepremier dodał, że wzrost produkcji stali o każdy 1 mln ton zwiększy zapotrzebowanie na węgiel o 2 mln ton.

Jednocześnie poinformował, że ArcelorMittal planuje remont wielkiego pieca w krakowskiej hucie. Jak dodał, to efekt rozmów z resortem gospodarki.

"Informacja o wznowieniu przygotowań do remontu wielkiego pieca w krakowskiej hucie to efekt wspólnych rozmów i wypracowanych rozwiązań. Cieszymy się, że inwestor zdecydował się na dalsze inwestycje w regionie, co z korzyścią wpłynie również na naszą gospodarkę" – powiedział wicepremier. Jak dodał, przez ostatni rok resort zabiegał o "wydłużenie funkcjonowania wielkiego pieca w Krakowie, którego możliwości technologiczne kończyłyby się najdalej za dwa lata".

"Co by to oznaczało? Potężny wstrząs dla Nowej Huty, dramatyczną sytuację społeczną, a jednocześnie istotne ograniczenie produkcji stali w Polsce. To jednocześnie oznaczałoby mniejsze zużycie węgla na potrzeby hutnictwa i energetyki. To także przyniosłoby poważny uszczerbek, jeśli chodzi o dochody budżetu państwa i dochody samorządu, miasta i województwa" - powiedział. Dodał, że ma nadzieję, że w 2020 r. Polska będzie miała minimum 25 proc. udziału przemysłu w PKB.

Przemysł stalowy jest jedną z kluczowych gałęzi przemysłu i ma wpływ na inne sektory polskiej gospodarki, tj. energetykę, transport, budownictwo.(PAP)

luo/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2015, 13:54
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ