Newsletter

Zlecone: CGAP rozwija bankowość mobilną, by dotrzeć do najuboższych osób na świecie

16.11.2010, 19:30aktualizacja: 16.11.2010, 19:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WASZYNGTON, 16 listopada 2010 r. /PRNewswire/ - Przełomowe programy bankowości mobilnej i agencyjnej po raz pierwszy zapewniły ubogim mieszkańcom świata od Kenii po Filipiny dostęp do usług finansowych. Firma CGAP ogłosiła dziś, że zamierza w ciągu 3 lat dotrzeć ze swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami do milionów ludzi na całym świecie.

Fundacja Billa i Melindy Gates zapewni CGAP, niezależnej grupie zajmującej się mikrofinansowaniem z siedzibą w Banku Światowym, dotacje w wysokości 6 mln USD w celu wsparcia następnego etapu Programu Technologii CGAP, służącemu promowaniu rozwoju bankowości mobilnej i agencyjnej w krajach rozwijających się. Dotacja jest dodatkiem do znaczącej kwoty środków przekazanych przez tę fundację w 2006 r., podobnie jak środki przekazane przez CGAP, a także 8 mln GBP przekazanych w marcu 2010 r. przez Brytyjski Departament Rozwoju Międzynarodowego (DFID) na rzecz Programu Technologii CGAP.

"Pomysł jest skuteczny. Najwyższy czas przejść od teorii do praktyki - powiedział Tilman Ehrbeck, dyrektor generalny CGAP. - W innowacyjnych kanałach dystrybucji tkwi duży potencjał pozwalający na dotarcie do 2,7 mld ubogich nie posiadających dostępu do usług finansowych w przystępnej cenie."

Program Technologii CGAP ma na celu rozszerzenie zasięgu usług finansowych dla najuboższych poprzez znaczne obniżenie kosztów transakcji. Główny nacisk położony będzie na rynki docelowe, po to, by zademonstrować, jak taki system funkcjonowałby w pełnym zakresie, a także na poszerzanie wiedzy o przemyśle i praktykę w celu zapewnienia wydajnego działania systemów.

Celem Programu Technologii CGAP będzie też doradzanie rządom, w jaki sposób należy wprowadzać odpowiednie przepisy tak, aby zapewnić stabilny rozwój dzięki odpowiedniej ochronie klientów bankowości mobilnej i pomóc im w powiązaniu świadczeń socjalnych i przelewów z sieciami bankowości mobilnej. Wszystko to ułatwi najuboższym korzystanie z usług finansowych wspomagających oszczędzanie, płacenie rachunków, a nawet wykupowanie ubezpieczeń.

Do dnia dzisiejszego CGAP zapewnia finansowanie i wsparcie techniczne kilkunastu jednostek rozpoczynających prowadzenie bankowości mobilnej w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Przeprowadziła także szczegółową ocenę polityki w 13 krajach.

"Chcąc powielić sukces, jaki odnieśliśmy na rynkach dotychczasowo objętych naszym programem, musimy posunąć się dużo dalej, demonstrując wszystkim zaangażowanym stronom powodzenie, trwałość oraz bezpieczeństwo takiego rozwiązania" - powiedział Ehrbeck.

W 2009 r. istniało 120 inicjatyw dotyczących transakcji elektronicznych na całym świecie. Badania przeprowadzone przez CGAP wykazały, że niemal 40% klientów bankowości bezoddziałowej w krajach rozwijających się nie miało uprzednio żadnego dostępu do takich usług. Eksperci z CGAP odkryli, że bankowość bezoddziałowa rozwija się pięciokrotnie szybciej niż tradycyjne instytucje mikrofinansowania i jest 38% tańsza od banków tradycyjnych, jeśli chodzi o transakcje o niskiej wartości przeprowadzane zazwyczaj przez osoby ubogie. Jednak według CGAP potrzeba wiele więcej pracy, aby zapewnić możliwość innowacyjnego oszczędzania, ubezpieczeń, a także dostępu do innych produktów finansowych, które wykorzystując kanały bankowości bezoddziałowej do oferowania pełnej gamy usług finansowych pomogłyby ubogim w polepszeniu jakości życia ich rodzin.

"Według jednej z głównych zasad, do osiągnięcia wymaganej skali rozwoju konieczne są odpowiednie modele biznesowe oraz odpowiednie przepisy gwarantujące użytkownikom trwałość i bezpieczeństwo z bankowości bezoddziałowej" - powiedział Stephen Rasmussen, kierownik Programu Technologii w CGAP.

Melinda French Gates podczas Global Savings Forum (Światowe Forum Oszczędności) w Seattle, Waszyngton poinformowała o przekazaniu dotacji w wysokości 500 mln USD jako części zobowiązań fundacji na rzecz poszerzenia dostępu do kont oszczędnościowych oraz pomocy ubogim na całym świecie w budowaniu bezpieczeństwa finansowego. Zobowiązanie obejmuje sześć dotacji, na łączną sumę 40 mln USD, pochodzących z jednej z inicjatyw Fundacji, nazwanej Financial Services for the Poor (Usługi Finansowe dla Biednych). Mają one wspomóc projekty i partnerstwa, dzięki którym ludziom ubogim z państw rozwijających się zaoferowane zostaną wysokiej jakości konta oszczędnościowe w przystępnej cenie i inne usługi finansowe.

Informacje o grupie CGAP

CGAP jest niezależnym ośrodkiem polityki i badań, który ma za zadanie ulepszać dostęp do usług finansowych ubogim ludziom na świecie. Wspiera go ponad 30 agencji rozwoju i prywatnych fundacji, które łączy wspólna misja zwalczania ubóstwa. Z siedzibą w Banku Światowym, CGAP zapewnia wiedzę o rynku, promuje standardy, opracowuje innowacyjne rozwiązania i oferuje usługi doradztwa dla rządów, dostawców mikrofinansowania, ofiarodawców i inwestorów. Więcej informacji pod adresem http://www.cgap.org.

Żródło: CGAP

KONTAKT:

Jeanette Thomas

CGAP

tel. +1-202-473-8869

tel.+1-202-744-4829

e-mail: Jthomas1@cgap.org

Żródło informacji: PRNewswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2010, 19:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ