Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Gibson i Sterling pisali "Maszynę różnicową" (http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,82,790--0-0-Maszyna_różnicowa.html ) na fali zainteresowania XIX wiekiem i Charlesem Babbage'em, angielskim lordem, matematykiem i wynalazcą, który zbudował prototyp współczesnego komputera.
Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag 29 października 2010 r.
Wszystko zaczęło się od postawienia prostego pytania: co by było, gdyby to właśnie Babbage dokonał rewolucji technologicznej w XIX wieku? Tytułowa "Maszyna różnicowa" (http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,82,790--0-0-Maszyna_różnicowa.html) to pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem we współczesnym znaczeniu tego słowa, zostało obmyślone w 1822 przez Charlesa Babbage'a. Z czasem lord Babbage porzucił budowę maszyny różnicowej gdy tylko wpadł na pomysł innej, bardziej zaawansowanej, którą nazwał maszyną analityczną.
"Maszyna różnicowa" Gibsona i Sterlinga to klasyczny przykład nowego nurtu SF, któremu nadano termin steampunk. Nurtu, który wykorzystuje alternatywne scenariusze rozwoju historii, zabawa historią i jej innym rozwojem. Jest to obecnie klasyka światowej SF i sztandarowy przykład literatury wykorzystującej różne epoki historyczne dla pokazania alternatywnych możliwości rozwoju cywilizacji.
Termin "steampunk" wymyślili autorzy SF, szukający określenia na nową literacką modę, jaka pojawiła się w latach 70. i 80. w anglosaskiej fantastyce. Na fali zainteresowania epoką wiktoriańską powstał nurt literatury SF, która zamiast fascynacji połączeń człowieka i maszyny, zaczęli umieszczać swoje powieści w klimacie właściwym dla wiktoriańskiej Anglii, wieku pary i nowych zdobyczy techniki, umożliwiającym skok cywilizacyjny. Steampunk szczególnie upodobali sobie pisarze amerykańscy, to fenomen amerykański, osadzony najczęściej w angielskim Londynie. Londyn stał się jednym z tych punktów zwrotnych w historii człowieka, gdzie wszystko może się zdarzyć, punktem zwrotnym także dla samej fantastyki naukowej.
Pliki graficzne dotyczące tej informacji znajdują sie na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.
Tytuł: "Maszyna różnicowa"
Seria: Uczta wyobraźni
Autor: William Gibson, Bruce Sterling
ISBN: 978-83-7480-186-7
Tłumaczenie: Piotr Cholewa
Oprawa: Twarda
Cena:39,99 PLN
KONTAKT:
Wydawnictwo Mag
http://www.mag.com.pl
Katarzyna Rodek
tel. (22) 813 47 43
tel. kom. +48 502 621 486
e-mail: k.rodek@mag.com.pl
Źródło informacji: Wydawnictwo Mag
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.10.2010, 15:11 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |