Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Progress został ustanowiony w 2010 r. decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady, w ramach działań mających ograniczyć skutki kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej. Celem programu jest zwiększenie dostępu do mikrofinansowania osobom, które chcą założyć firmę lub rozwinąć działalność gospodarczą, ale trudno jest im pozyskać finansowanie z innych źródeł. Według Komisji Europejskiej strumień finansowy wygenerowany mikrofirmom wspólnie przez Komisję, Grupę EBI (w tym EFI) oraz pośredników finansowych powinien osiągnąć w sumie kwotę ponad pół mld euro. Progress umożliwi pośrednikom finansowym udzielenie ok. 45 tysięcy pożyczek.
Olbrzymia większość firm zakładanych w Europie to mikro i małe przedsiębiorstwa, a jedna trzecia spośród nich to firmy założone przez osoby bezrobotne. Dostępność kredytów dla firm w Europie, zwłaszcza tych najmniejszych, maleje. Odpowiedzią Komisji Europejskiej na rosnące zapotrzebowanie firm na finansowanie jest właśnie nowy instrument mikrofinansowy Progress, który ma zachęcić rynek finansowy do zaangażowania w tym sektorze. "Przewidujemy, że działania w ramach Progressu doprowadzą do udostępnienia kilkudziesięciu tysięcy pożyczek dla start-upów" - tłumaczy Rafał Rowiński z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
W ramach programu dostępne będą instrumenty poręczeniowe oraz kapitałowe. W efekcie, pośrednicy finansowi programu (np. banki, fundusze mikropożyczkowe, fundusze poręczeń kredytowych) udostępniają beneficjentom końcowym (mikroprzedsiębiorcom) usługi finansowe na atrakcyjniejszych warunkach. Wnioski pośredników będą przyjmowane w trybie konkursowym tylko do końca 2013 r., a nabór prowadzony jest bez alokacji narodowych, w trybie ciągłym, do wyczerpania budżetu.
"Instrumenty Progress to, z systemowego punktu widzenia, przede wszystkim, lepszy sposób zarządzania środkami publicznymi na wsparcie biznesu. Dotacje z wielu powodów nie są najlepszym rozwiązaniem. Poza tym, doświadczenia nabyte w obecnym okresie będą nie do przecenienia po 2013 r., ponieważ KE planuje od roku 2014 przejście właśnie na tego typu instrumenty wsparcia rozwoju przedsiębiorczości" - powiedział Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Związek Banków Polskich, jako pierwsza instytucja w Polsce, dostrzegł szanse związane z programem i rozpoczął aktywne działania ws. implementacji nowego programu w Polsce. ZBP monitoruje wszystkie aktualne i nowe programy publiczne, w których banki mogłyby zaangażować swój potencjał z korzyścią dla beneficjentów i kraju. Do takich inicjatyw należy Progress. Zainteresowanych programem jest ok. 70 banków komercyjnych i spółdzielczych oraz dom maklerski.
"To kolejny program unijny uruchomiony na poziomie wspólnotowym - bezpośrednio przez Komisję Europejską i EFI. Oznacza to możliwość pozyskania dodatkowych środków dla polskich przedsiębiorców, ale pod warunkiem szybkiego i konkurencyjnego do innych państw działania pośredników finansowych z naszego rynku. Dobrym przykładem i zachętą może tu być podobny program - CIP, w ramach którego podpisało umowy lub aplikuje kilka środowisk finansowych, w tym banki, fundusze poręczeń kredytowych i firmy leasingowe, dzięki czemu na naszym rynku może pojawić się nawet miliard euro preferencyjnych środków dla mśp" - wyjaśnia Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego CIP dla polskiego rynku finansowego.
(Szczegóły nt. CIP: http://www.cip.gov.pl/eip-kpkzbp).
Związek Banków Polskich szacuje, że istnieje szansa na wykorzystanie nawet kilkunastu procent całego budżetu programu poprzez polskich pośredników i w efekcie wygenerowanie akcji mikrokredytowej w wysokości co najmniej 250 mln złotych. W Polsce EFI zamierza udzielać pośrednikom przede wszystkim pożyczek podporządkowanych oraz poręczeń portfelowych.
Na podstawie umowy z EFI pierwszy polski pośrednik programu - FM Bank będzie mógł udzielić kredytów o łącznej wartości prawie 70 mln złotych dla mikrofirm, rozpoczynających działalność. Unijna gwarancja sprawia, że złagodzone zostaną wymagania dotyczące wkładu własnego, maksymalnej kwoty kredytu, okresu kredytowania oraz wymaganych zabezpieczeń. Dzięki poręczeniu EFI, które obejmuje kapitał i odsetki kredytów, przedsiębiorcy będą mieli ułatwiony dostęp do środków finansowych na rozpoczynanie lub rozwijanie działalności.
"Zgodnie z umową o kredyt w wysokości do 25 tys. euro z bezpłatnym poręczeniem EFI będą mogły ubiegać się podmioty, które działają na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy. Będą to kredyty złotowe udzielane na okres od trzech do 24 miesięcy. Mamy nadzieję, że dzięki tym środkom młode firmy uzyskają możliwość szybszego rozwoju" - powiedział w czasie inauguracji Stefan Świątkowski, wiceprezes FM Bank SA.
W celu dotarcia i optymalnego przygotowania beneficjentów końcowych do korzystania ze wsparcia Komisja Europejska zakłada, że pośrednicy finansowi będą współpracować z instytucjami i organizacjami przedsiębiorców, w szczególności prowadzących programy doradcze i szkoleniowe oraz mentoring w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
"W Polsce najtrudniejszy jest pierwszy rok prowadzenia działalności - w tym czasie upada co czwarta firma. W tym najtrudniejszym czasie przedsiębiorca może szukać wsparcia w ramach instrumentów oferowanych także przez PARP. Instrumenty Progress będą uzupełniać obecną ofertę Agencji i jej partnerów np. w ramach KSU" - powiedziała w trakcie inauguracji Aneta Wilmańska, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
KONTAKT:
Mariusz Idzikowski
e-mail: zokirrf@zbp.pl
Źródło informacji: ZBP
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.04.2011, 16:56 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |