Newsletter

Jurgiel: walka z afrykańskim pomorem świń kosztowała dotychczas ok. 50 mln zł

04.07.2017, 09:26aktualizacja: 04.07.2017, 09:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na ok. 50 mln zł ocenił szef resortu rolnictwa K. Jurgiel dotychczasowe koszty zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Podkreślił, że dziki są jednym ze źródeł przenoszenia choroby, a Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie.

Minister rolnictwa w poniedziałek w TVP Info przypomniał, że walka z afrykańskim pomorem świń (ASF). trwa trzy lata, od 2014 r. "Wtedy niepotrzebnie ówczesny minister zakazał redukcji dzików" - ocenił szef resortu rolnictwa. Zaznaczył, że problem z dzikami trwa do dziś, bowiem Polski Związek Łowiecki nie chce współpracować w tym zakresie. "A dziki to jest jedno ze źródeł przenoszenia ASF-u" - mówił Jurgiel.

"Koszt całkowity zwalczania afrykańskiego pomoru świń, teraz jest około 50 mln zł, od początku występowania tej choroby" - ocenił Jurgiel.

Zaznaczył, że resort przygotował działania bardziej restrykcyjne, które mają doprowadzić do tego, że problem zostanie wyeliminowany w najbliższym czasie. Jego zdaniem sukcesem jest to, że ASF nie występuje w dużych hodowlach, a tylko w małych liczących do 10 sztuk.

Jak poinformowało MRiRW w komunikacie, w poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), na którym omówiono sytuację dotycząca występowania tego wirusa.

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa w tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków ASF u dzików oraz 26 ognisk - u świń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim – 16 oraz podlaskim - osiem i mazowieckim – dwa. Wszystkie ogniska wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia - informuje ministerstwo. (PAP)

mmu/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.07.2017, 09:26
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ