Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Priorytetowe kierunki współpracy Kazachstanu z Polską, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, to logistyka i transport, m.in. budowa kolei. Ważną dziedziną jest również rozwój przemysłu rolno-spożywczego oraz branża metalowa. W tym obszarze Kazachstan będzie chętnie widział inwestycje z innych krajów, w tym udział w nich polskich przedsiębiorców" - powiedział wiceminister gospodarki narodowej Kazachstanu Serik Żumangarin podczas spotkania z polskimi dziennikarzami na Astańskim Forum Ekonomicznym.
"Wzrost gospodarczy w 2017 r. wyniesie ponad 5 procent. Niskie poziomy ropy naftowej i gazu na rynku nie odbiją się negatywnie na kondycji gospodarki. Plany są bardzo optymistyczne" - podkreślił wiceminister, tłumacząc, że Kazachstan ma plan na pobudzenie gospodarki nie tylko w okresie krótkoterminowym, ale również w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. "Nawet, gdy ceny ropy spadały poniżej 30 USD za baryłkę, wzrost gospodarczy w Kazachstanie był dodatni i oscylował wokół poziomu 0,5 proc." - zaznaczył.
Kazachstan ma ogromne zasoby tradycyjnych paliw energetycznych, których eksport wciąż jest głównym źródłem dochodu państwa. Na tradycyjnych paliwach oparta jest również część energetyki, jednak - jak mówił Żumangarin - ma się to zmienić. Kazachstan wychodzi z ofertą rozwoju alternatywnych źródeł energetycznych, szerokiego wykorzystania technologii wiatrowej, solarnej czy biomasy. W tym celu zaprasza do siebie zagranicznych inwestorów. (PAP)
nno/ cyk/ js/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2017, 15:38 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |