Newsletter

KE nie zaproponowała we wtorek wiz dla USA i Kanady; prosi rządy o stanowisko

12.04.2016, 19:37aktualizacja: 12.04.2016, 19:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska dyskutowała we wtorek o wymaganiu przez USA, Kanadę i Brunei wiz dla obywateli części państw UE. Nie zaproponowała wprowadzenia przez Unię wiz dla obywateli tych trzech krajów, ale poprosiła rządy i PE o stanowisko w tej sprawie.

Unijni komisarze musieli zająć się problemem braku tzw. wzajemności wizowej ze strony USA, Kanady i Brunei, bo we wtorek minął termin rozwiązania tego problemu, przewidziany w unijnym rozporządzeniu.

Rozporządzenie to zobowiązuje KE do zaproponowania tymczasowego zawieszenia ruchu bezwizowego na 12 miesięcy dla obywateli wszystkich tych krajów, które nadal wymagają wiz od obywateli UE. Musiało to nastąpić po upływie 24 miesięcy od opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE notyfikacji o braku wzajemności wizowej.

Choć obywatele Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brunei mogą podróżować do wszystkich państw UE bez wiz, to kraje te nadal wymagają wiz od obywateli niektórych państw unijnych.

Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych, Kanadyjczycy utrzymują obowiązek wizowy wobec Bułgarii i Rumunii, a Brunei utrzymuje obowiązek wizowy dla Chorwatów.

„Wzajemność wizowa to podstawowy element wspólnej polityki wizowej UE. Obywatele UE mogą słusznie oczekiwać możliwości odbywania podróży bez wiz do wszystkich państw trzecich, których obywatele korzystają z bezwizowego wjazdu na obszar Schengen" - oświadczył komisarz do spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Unijne rozporządzenie zastrzega, że KE musi wziąć pod uwagę polityczne, gospodarcze i administracyjne skutki ewentualnego zawieszenia ruchu bezwizowego wobec niektórych państw.

(PAP)

awi/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2016, 19:37
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ