Newsletter

KE: odstrzał dzików w Polsce właściwym sposobem walki z ASF

11.01.2019, 16:30aktualizacja: 11.01.2019, 16:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), a Polska, decydując się na ten scenariusz, postępuje właściwie.

O plany polskiego rządu dotyczące odstrzału dzików jako sposobu na walkę z afrykańskim pomorem świń PAP pytała Komisję Europejską na konferencji prasowej.

Rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen podkreśliła, że istnieją różne sposoby walki z ASF, począwszy od zwiększania wiedzy na ten temat, aż po działania związane z rolnictwem. "Sanitarny odstrzał dzików jest jednym ze środków walki z ASF pod warunkiem, że jest dokonywany w odpowiednim miejscu i w odpowiedni sposób. Według naszych informacji to właśnie robi Polska" - wskazała.

Podkreśliła też, że KE uważa walkę z ASF za priorytet, a wirus jest zagrożeniem dla europejskiego sektora trzody chlewnej.

Itkonen zaznaczyła, że jest to sprawa bardzo pilna, bo wirus rozprzestrzeniał się bardzo szybko w ciągu ostatnich miesięcy. Dlatego, jak wskazała, wszystkie kraje dotknięte ASF, w tym Polska, muszą podejmować działania, by sobie z tym problemem radzić zgodnie z europejskimi regulacjami.

Źródło w Komisji Europejskiej zapytane o plany polskiego rządu dotyczące odstrzału tych zwierząt powiedziało PAP, że Polska robi właściwie, decydując się na masowy odstrzał dzików.

"W Polsce zidentyfikowano kilka tysięcy przypadków ASF. Jednocześnie Polska jest bardzo dużym producentem trzody chlewnej i ASF jest zagrożeniem dla tej produkcji. Przy takiej liczbie przypadków odstrzał może być rozwiązaniem problemu" – podało zajmujące się sprawą źródło w KE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ulb/ kar/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.01.2019, 16:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ