Newsletter

KE: w 2017 r. organy celne UE przejęły 31 mln podrobionych produktów

27.09.2018, 19:58aktualizacja: 27.09.2018, 19:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W 2017 r. unijne organy celne przejęły ponad 31 milionów fałszywych i podrobionych produktów na granicach UE. Ich wartość to ponad 580 mln euro - informuje Komisja Europejska w opublikowanym w czwartek raporcie.

Chiny pozostają głównym krajem pochodzenia podrabianych towarów wprowadzanych do UE. Największa ilość fałszywej odzieży pochodziła z Turcji, podczas gdy największa liczba podrabianych telefonów komórkowych i akcesoriów, tonerów, płyt CD/DVD z Hongkongu i Chin. Indie były głównym krajem pochodzenia fałszywych i potencjalnie szkodliwych leków. W 90 proc. przypadków towary zostały zniszczone lub wszczęto postępowanie sądowe.

Chociaż całkowita liczba podrobionych towarów spadła w porównaniu z 2016 r., fałszywe, potencjalnie niebezpieczne towary codziennego użytku, takie jak produkty zdrowotne, lekarstwa, zabawki i artykuły elektryczne, stanowiły w ub.r. znacznie większy odsetek wszystkich konfiskat. Odpowiadały za 43 proc. wszystkich zatrzymanych towarów.

Największą kategorią podrobionych towarów były artykuły spożywcze (24 proc.), następnie zabawki (11 proc.), papierosy (9 proc.) i ubrania (7 proc.)

Jeśli chodzi o środki transportu, 65 proc. wszystkich zatrzymanych artykułów trafiło do UE drogą morską, zwykle w dużych przesyłkach. Na drugim miejscu był transport lotniczy; w ten sposób dostarczono 14 proc. fałszywych artykułów. Trzecie miejsce to dostawy kurierskie i pocztowe, odpowiadające za 11 proc. dostaw.

Raport Komisji sporządzany jest corocznie od 2000 r. i opiera się na danych przekazywanych Komisji przez administracje celne państw członkowskich.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2018, 19:58
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ