Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Pewien poziom importu węgla jest wskazany dla ustabilizowania cen, nawet jeżeli w danym momencie musimy importować więcej" - mówił minister Tchórzewski. Ocenił też, że import wprowadza pewną realność cen na polskim rynku. "Nie ma już możliwości manipulacji cenami, np. poprzez stwarzanie sztucznej nadpodaży" - wskazał.
Odnosząc się do obecnego, wysokiego poziomu importu wskazał, że inwestycje, które w ostatnich latach rozpoczęto w górnictwie jeszcze nie doprowadziły do wzrostu wydobycia krajowego. „Udostępnienie nowej ściany wydobywczej trwa do 2 lat, natomiast przygotowanie nowego rejonu wydobywczego to 5 do 7 lat" - przypomniał. "Chwilowe skoki importu związane z bieżącymi potrzebami energetycznymi nie mogą chwiać naszym długoterminowym celem, czyli zejściem do 2050 r. do 50 proc. udziału węgla w produkcji energii elektrycznej. Jednocześnie wzrost zużycia energii elektrycznej daje nam stabilizację rynku węgla w Polsce" - podkreślił Krzysztof Tchórzewski.
Zdaniem ministra ceny krajowego węgla nie są najbardziej decydującym czynnikiem obserwowanego wzrostu cen energii. Jak przypomniał, wiele kontraktów na węgiel dla energetyki, zazwyczaj trzyletnie, podpisywano w warunkach niskich cen rynkowych. "Wszyscy byli wtedy przekonani, że niskie ceny utrzymają się długo, więc spółki górnicze chciały podpisywać jak najdłuższe kontrakty" - podkreślił. Jak ocenił Tchórzewski, przy zewnętrznej tendencji wzrostowej cen węgla z importu, surowiec w tych kilkuletnich kontraktach krajowych z pewnością jest tańszy. (PAP)
autor: Wojciech Krzyczkowski
edytor: Anna Mackiewicz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.07.2018, 20:17 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |